Депутатите от комисията по конституционни и правни въпроси единодушно решиха, че единствено Българската православна църква (БПЦ) има право да съдържа в наименованието си тези думи. Те приеха и трите проекта за поправки в закона за вероизповеданията, насочени срещу регистрацията на Българската православна старостилна църква (БПСЦ).
На 26 декември 2024 г. Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно БПСЦ да бъде вписана в регистъра, като отмени противоположни решения на Софийския апелативен и на Софийския градски съд по казуса, който върви от 2009 г. Според членовете на ВКС няма обстоятелства, въз основа на които да се приеме, че с регистрацията на старостилната църква биха се засегнали права на "БПЦ - Българска патриаршия" и нейните членове.
Три дни след това решение патриарх Даниил обяви, че православната църква у нас е една и е недопустимо вписване на още една. На 30 декември пък, в експертно становище, дирекция „Вероизповедания“ на Министерския съвет посочи, че уставът на БПСЦ противоречи на Конституцията и на разпоредбите на закона за вероизповеданията.
В същия ден (30 декември) в Народното събрание бяха внесени два законопроекта за изменение и допълнение на този закон - на ГЕРБ и на "Възраждане". А вчера в деловодството влезе трети - на БСП. И трите, с различни поправки, целят едно - забрана за регистрация на БПСЦ, като, най-общо казано, в закона се запише, че не може друга църква у нас, освен БПЦ, да съдържа в наименованието си думите "българска" и "православна".
На днешното заседание в комисията единствено бившият министър на правосъдието Атанас Славов ("Демократична България") говори по темата. Той предупреди, че предложените проекти навлизат в материя, която в момента Народното събрание няма капацитет да обсъжда. Той каза също, че не може в закона да се впише разпоредба, отменяща влязло в сила съдебно решение на ВКС, защото така се навлиза в независимостта на българския съд.
Славов предупреди, че приемането на тези законопроекти ще има неизбежен международен отзвук, защото групата решения на Европейския съд по правата на човека за регистрацията на религиозните общности, има решение на специален мониторинг в Съвета на Европа. Той призова да се помисли с каква законодателна намеса да се реши казусът със старостилната църква, без да се уврежда държавата, за да не се стига до нови наказателни дела в Страсбург.
Славов добави, че БПСЦ по никакъв начин не претендира да получава държавните субсидии в размер на около 30 млн. лв. годишно, които сега се дават на Българската патриаршия, нито пък към нейните имоти, и призова колегите си да изслушат първо компетентни становища.
Въпреки това комисията гласува и прие с пълно единодушие (20 "за, без "против" и "въздържал се") законопроектите на ГЕРБ и БСП, и със 17 "за" и трима "против" този на "Възраждане". Предстои текстът на промените да бъде обобщен и прецизиран за второто гласуване в комисията.