Дълговете на болниците продължават да растат, сочи анализ на финансовото състояние на лечебните заведения, изготвен от консултантската компания „Симбула" за clinica.bg.
На 909 млн. лв. възлизат дълговете на 328 болници в края на 2017 г. според данните им в Търговския регистър. Година по-рано те са били 820 млн. лв., а през 2015 г. - 780 млн. лв. Очаквано по-голям е делът на борчовете на държавните и общинските болници. Над 545.4 млн. лв. са задълженията на 198 публични лечебни заведения. Подобни бяха преди време и данните на здравното министерство за обществените болници. При 130 частни болници пък дълговете са 364.5 млн. лв. В тях влизат и заеми към банки, както и към други предприятия на собствениците им.
Структурата на дълговете също е различна. При държавните и общинските клиники 54% от борчовете са към доставчици на лекарства, медицински изделия и други консумативи. На второ място се нареждат тези към персонала - 13%, а на трето за данъци и осигуровки – 10%. Заемите към банки са едва 6% от всички борчове. При частните болници най-големи са задълженията към свързани предприятия - 35%, на второ място са към доставчици - 30%, 13% са борчовете към банки, 8% към персонала и 4% са дълговете за данъци и осигуровки.
Традиционно с най-големи дългове сред държавните болници са пловдивската "Св. Георги", "Александровска" и "Пирогов". При частните начело са "Уни хоспитал" в Панагюрище, "Пълмед", "Аджъбадем Сити клиник", "Св. Марина" в Плевен и "Токуда".