Медия без
политическа реклама

Държавата е стисната спрямо жертвите на престъпления

Специалният сайт не работи, а за психологическата им подкрепа се грижат само 2 организации

Илияна Кирилова

2710 лв. средно са изплатени на 38 жертви на престъпления или на техни близки през 2017 и 2018 г. Става дума за пострадали от убийства, изнасилвания и трафик на хора, които са получили общо 103 000 лв. Това показват данните на Министерството на правосъдието, получени от "Сега" по Закона за достъп до обществена информация. Тенденцията компенсираните от държавата да се броят на пръсти се запазва - за 2016 г. на 23 души са изплатени общо 47 514 лв. 

Вероятно една от причините е, че няма леснодостъпна информация. Сайтът compensatfon.bg, поддържан от Министерството на правосъдието, не работи. Според отговорите му причината е "технически проблем, който компетентната дирекция отстранява". Оттам допълват, че проблемът ще бъде решен възможно най-скоро. 

Процедурата върви по Закона за подпомагане и финансова компенсация на пострадали от престъпления. За последните две години молби са подали 155 души, но повечето претенции са отхвърлени. По закона се възстановяват имуществени вреди, пряка последица от престъплението, и то когато за тях бъде представен документ за разход. Ограничен е и кръгът на хората, които могат да търсят помощ - пострадалите от умишлени престъпления, от които е настъпила смърт или тежка телесна повреда, жертвите на тероризъм, на блудство и изнасилване, от които са настъпили сериозни увреждания на здравето. Държавата обезщетява и пострадалите от трафик на хора и от организираната престъпност. Престъплението, за което може да се търси компенсация, трябва да е извършено след 30 юни 2005 г. Таванът на компенсацията е 10 хил. лв.

Жертвите могат да получат и психологическа помощ. Имаше идея във всеки от петте апелативни съдебни района на страната да се финансира и да действа по една такава организация, избрана с обществена поръчка, тъй като иначе не се осигурява ефективна помощ. Въпреки това от отговорите на министерството се вижда, че продължават да работят само "Център Надя" и фондацията "За подпомагане жертви на престъпления и борба с корупцията". За 2017 и 2018 г. двете организации са получили 62 хил. лв. за работата си със 132-ма пострадали. За 2016 г. са платени 27 692 лв. за консултации на 22 жертви.

 

КОМПЕНСАЦИЯ
По закон, след като държавата плати на жертвата, министърът на правосъдието трябва да започне дело срещу виновния, за да бъде възстановена сумата. От министерството твърдят, че регресните искове се завеждат веднага след плащането на компенсациите. Не става ясно обаче дали са събрани вземанията по спечелените дела. Майката на убитите сестри Белнейски е компенсирана с 2960 лв., за връщането на които министерството е осъдило убиеца им Лазар Колев, става ясно от решение на районния съд в Пазарджик. Друг осъден за умишлено убийство на малолетен трябва да плати 1200 лв. на министерството след решение на съда в в Ловеч. Двама, осъдени като съучастници в убийство, дължат на министерството 1381 лв., отсъжда районният съд в Пловдив. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата