Почти 3 години след първоначално обявения старт на електронната система за купуване на лекарства здравното министерство пак прави опит тя да започне да функционира. МЗ изпрати на агенцията за обществени поръчки първия търг за закупуване на медикаменти чрез електронната система, обявиха от ведомството. Тя е за лекарства за 1.6 млрд. лв. с ДДС.
Поръчката е по заявките на 203 болници и съдържа 775 лекарства за нуждите на лечебните заведения за 2020 и 2021 година. Те ще бъдат разделени в 6 отделни търга, като МЗ е стартирало най-големия - за медикаменти за онколечение за близо 1.3 млрд. лв. Доставчикът, който даде най-ниска цена на дадена позиция, ще сключва рамкови споразумения с всяка болница за доставките на нужните й количества. В тях, при желание, може да бъде постигната и по-ниска цена, но не и по-висока от общо постигнатата в търга. Търговците ще подават офертите си на онлайн платформата, в която са обявени и позициите лекарства, като би трябвало всеки от тях да може да вижда в реално време какви цени предлагат и другите фирми.
В момента всяка болница купува сама, отново с търгове, нужните й количества медикаменти. Идеята на общия електронен търг, организиран от МЗ, е да се постигнат по-ниски цени. Проучвания преди няколко години показаха, че разликите в цените на дадени медикаменти в различните лечебни заведения стигаха до 2-3 пъти за един и същ препарат. Очакванията са с търга да се свалят цените на лекарствата с до 20 на сто. До 2011 г. пък отново МЗ осигуряваше част от медикаментите в болниците, включително и противотуморните, с обикновени търгове за обществени поръчки. Това водеше до постоянни дефицити и скандали с лечебните заведения и пациентските организации. След това здравната каса пое плащането на самите препарати, а за доставките се грижат болниците.
Първоначално електронният търг беше обявен в края на 2016 г., последваха критики и жалби в Комисията за защита на конкуренцията. След това пък от МЗ обявиха, че има проблем с техническото изпълнение на заданието на платформата, а след като той беше отстранен, имаше ново обжалване. Ако и сега постъпят жалби в КЗК, болниците ще продължат да си осигуряват лекарства по сегашния ред - по договорите, които в момента имат с търговците.
ЗАЩИТА
"С цел осигуряване на ефективна защита от онлайн хакерски атаки на Електронната система за закупуване на лекарствени продукти за нуждите на лечебните заведения на 13.08.2019 г. бяха финализирани всички необходими настройки и беше стартирано предоставянето на услугата защита от Distributed Denial of Service (DDoS) атаки", уверяват от МЗ.