Медия без
политическа реклама

Едва 7 независими кандидати ще се състезават за районни кметове в София

Още по-слаба е гражданската активност в надпреварата за общински съветници - регистрирани бяха само 3 инициативни комитета

27 Септ. 2019
Снимка: Архив

Засилената гражданска активност в София през последните години, изглежда, няма да се отрази особено на политическата надпревара на предстоящите местни избори. Такова впечатление оставя съотношението между партийни и независими кандидати в столицата.

В 24-те района на София инициативни комитети са издигнали едва седмина кандидати за районни кметове. Това показа справка на в. „Сега“ в регистрите на Общинската избирателна комисия - Столична община (ОИК-СО). Независими претенденти ще се състезават в "Оборище", "Красна поляна", "Младост", "Витоша", "Кремиковци", "Панчарево" и "Банкя".

Общо взето, същото е съотношението и при 32-те кметства към София. Инициативни комитети са издигнали кандидати в 12 от тях – Бистрица, Бухово, Владая, Волуяк, Горни Богров, Доброславци, Долни Богров, Житен, Иваняне, Кокаляне, Мрамор и Яна. За отбелязване е, че независимите са единствените кандидати в Горни Богров и Доброславци.

Най-слаба е гражданската активност в състезанието за общински съветници. Там независимите кандидати са само трима - Борис Бонев от „Спаси София“, Гергин Борисов и бизнесменът Александър Ваклин, който се прочу като прокурорския свидетел срещу бившия кмет на район „Младост“ Десислава Иванчева. Интересното е, че трима са и издигнатите от инициативни комитети кандидати за кметове на града – бившият омбудсман Мая Манолова, Борис Бонев и Радослав Каратанчев - бащата на тенисистката Сесил Каратанчева.

Вчера стана ясно, че ОИК-СО е отстранила от надпреварата други трима независими претенденти за общинари - Ивайло Гроздев, Елена Николова и Мария Колева, въпреки че ги регистрира само ден по-рано. Мотивът е, че при извършената проверка на подписките в тяхна подкрепа е открито, че нямат нужните 1000 подписа на граждани, живеещи в общината.

Журналистът Минчо Христов, който на отминалите евроизбори участва като независим и успя да надмине по гласове бившата си партия „Атака“, сега е предпочел да оглави листата на коалиция „Алтернативата на гражданите“.

Някои настоящи общински съветници са избрали да сменят партиите за предстоящите избори. Бившият финансов министър Стоян Александров, който влезе в Столичния общински съвет (СОС) благодарение на „Движение 21“ на Татяна Дончева, сега е втори в листата на „Глас народен“ на Светослав Витков. Във формацията на музиканта е решил да се премести и зам.-председателят на СОС Иван Велков, който беше избран на предните избори с подкрепата на „Зелените“.

Столичните кандидати на ДПС води Благомира Андонова. Тя е член на софийската избирателна комисия и, изглежда, буквално в последния момент е напуснала своето място в органа. Позициите на движението в София обаче винаги са били слаби и не се очаква да спечели място в общинския съвет.

Най-големите партии са намерили и кандидати, чиито имена често попадат в публичното пространство. ГЕРБ е вкарала в листата си Диян Стаматов - директор на популярното столично 119-о СОУ. БСП пък е запазила място на бившия депутат Христо Монов, който през последните дни силно нашумя покрай предсрочното освобождаване на Джок Полфрийман, осъден за убийството на сина му.

БРОЙКА

36 288 е броят на кандидатите в цялата страна за различни позиции на местните избори, съобщиха вчера от Централната избирателна комисия (ЦИК). Най-много са претендентите за общински съветници - 29 515, следвани от кандидатите за кметове на кметства - 5059, на общини - 1254 и на райони - 460. В 397 кметства има само по един кандидат. Тези бройки обаче не са окончателни, тъй като се извършвали проверки по жалби, уточниха от комисията. Избирателите с право на глас са 6 227 901.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?