Медия без
политическа реклама

Фандъкова иска детските градини да са без спални

Кметската администрация в София не знае каква площ за игра и почивка осигуряват сега столичните забавачки

Ако Фандъкова бъде избрана за кмет отново, детските градини може да започнат да се строят без кътове за спане.
Илияна Кирилова
Ако Фандъкова бъде избрана за кмет отново, детските градини може да започнат да се строят без кътове за спане.

Кметът на София Йорданка Фандъкова възнамерява да иска промени в наредбата на регионалното министерство за проектирането и изпълнението на детските градини и яслите, с които да отпадне изискването в тях задължително да има кътове за спане. Това стана ясно по време на последното заседание на Столичния общински съвет. Мотивите са, че децата прекарват в тях сравнително малко време и че обособяването им струва доста пари на общината.

Изказването дойде в отговор на питане на общинския съветник от ВМРО Карлос Контрера как се спазват изискванията за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на градините и училищата. Фандъкова каза, че ще очаква от коалиционния партньор на ГЕРБ да подкрепи евентуално предложение на управляващите за премахване на спалните в детските центрове. „Имаме най-консервативната наредба за строителството на детски градини и ясли в целия свят. Освен в някои страни от Източна Европа никъде другаде в ЕС и в САЩ няма изискване в тях да има спални. Ще ви бъда благодарна, ако подкрепите едно облекчение на тези изисквания. Разбира се, при спазване на всички условия за почивка на нашите деца. В тези кътове те прекарват по час, най-много час и половина. Би могло да се разположат подвижни легла в занималните”, предложи кметицата.

От писмения отговор на кметската администрация по питането става ясно, че в момента тя не е наясно каква площ за игра, почивка и хранене предлагат общинските детски заведения на децата. Самата Фандъкова признава, че отговорът на този въпрос ще отнеме време и ресурс на общината. „Броят на общинските детски градини на територията на Столичната община към края на 2018 г. е 194. В 130 от тях има яслени групи. Общият брой на яслените групи в общинските детски градини е 237. Проектирането на детските градини следва функционалните и планировъчни изисквания, включително изискванията за минимални площи. Информация за конкретните площи се съдържа в строителните книжа и се съхранява в районните администрации по местонахождението на детските градини. За другите въпроси в питането е нужно допълнително време за отговор, тъй като информацията съдържа голямо количество лични данни”, съобщават от „Московска” 33.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата