Медия без
политическа реклама

Фандъкова прогледна, че подлезите са в плачевно състояние

Светослав Спасов

16 Авг. 2019
След инцидента със скочилото на релсите дете движението на метровлаковете е спряло за около пет минути.

Два месеца преди изборите кметът на София Йорданка Фандъкова демонстрира изострена чувствителност към инфраструктурните проблеми на града. Фандъкова разпореди вчера ежеседмични проверки на състоянието на подлезите, след като в сряда 69-годишна жена се заклещи в счупената решетка на отводнителна шахта в подлез на бул. "България" и един час чака някой да я измъкне. „Подлезите са най-честите места за вандализъм и затова те трябва да се проверяват ежеседмично и да се предприемат мерки - било за липсващо осветление, било за нарушена инфраструктура, за да не допускаме подобни инциденти“, заяви тя, без да обясни защо чак сега се предприемат такива мерки.

Друг инцидент в метрото пък провокира обещание по станциите на метрото да се вземат превантивни обезопасителни мерки до окончателното монтиране на предпазни съоръжения на пероните. Вчера около 8 часа сутринта дете скочи на релсите на спирка "Сердика 2", за да си прибере изпуснати зарчета. За щастие то успяло да се върне на перона преди пристигането на влака. При скока се е задействала системата, която изключва електрическото захранване по релсите, вследствие на което влаковете са спрели за около 5 минути. Братоев припомни, че по релсите тече 825 волта ток и обвини родителите на детето в несериозно отношение. През декември м.г. от Столичната община обявиха, че станциите по новата трета линия на метрото ще бъдат изцяло обезопасени с преградни стени, които ще се отварят автоматично със спирането на влака.

Трето произшествие пък завърши само с глоба. Това е наказанието за служителя на охранителна фирма, който произведе случаен изстрел с газов пистолет на метростанция "Сердика". Инцидентът стана в сряда в 18.30 часа, когато в метрото е час пик. Полицаите са установили, че 19-годишният младеж е изпуснал законно притежаван газов пистолет, докато е бързал да се качи на влака. Пистолетът пада и възпроизвежда изстрел, като няма жертви и пострадали. "Всеки може да носи оръжие, но охранителната дейност се извършва само със служебно оръжие, което стои на обекта или в каса. Законите не позволяват да се носи открито газов пистолет, още повече с патрон в цевта. Ако оръжието беше служебно, мъжът щеше да носи наказателна отговорност", коментира по Би Ти Ви директорът на индустриален клъстер "Сигурност" Татяна Иванова.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?