Медия без
политическа реклама

ГЕРБ и ДПС заедно ремонтират съдебния закон

Орязване на съдебния контрол върху работата на Висшия съдебен съвет е сред предложенията на депутатите

06 Март 2019
Илияна Кирилова

ГЕРБ и ДПС заедно ще променят Закона за съдебната власт, става ясно от техен общ проект, внесен в парламента. Под предложенията са се подписали също така депутати от официалния коалиционен партньор -  "Обединени патриоти", както и от "Воля". От страна на ГЕРБ под проектозакона стои името на председателя на правната комисия и вносител на редица спорни законови промени Данаил Кирилов. От ДПС участват Хамид Хамид и Йордан Цонев.

Сред основните промени е решенията на Висшия съдебен съвет да не се обжалват на 2 инстанции, а само на една. Изключение ще правят тези по дисциплинарните производства срещу магистрати. Идеята е да се осигури по-голяма бързина на делата. Така депутатите синхронизират съдебния закон и с Административнопроцесуалния кодекс (АПК), с който по голяма част от делата беше отрязан достъпът до втора инстанция. АПК обаче беше атакуван в Конституционния съд.

В закона се добавя, че решенията за избор на председатели на Върховния касационен съд и Върховния административен съд, както и на главен прокурор, незабавно се изпращат на президента за издаване на указ за назначаването им.

Предлага се и ако бъдат отстранени от длъжност главният инспектор или негов подчинен, новоизбраните от парламента да не довършват мандата им, а да имат нов мандат - съответно 5- и 4-годишен. Това, според депутатите, би осигурило последователност и приемственост в работата на институцията.

Друго предложение засяга момента, в който избраният за шеф в съдебната система може да встъпи в длъжност. Сега действащият закон урежда това да става в 14-дневен срок от решението на Висшия съдебен съвет за избора. Според депутатите трябва да се изчака и произнасянето на съда, ако изборът е оспорен пред него. В момента има висящ такъв казус. Неизбраният за председател на Софийския градски съд Евгени Георгиев атакува решението на съвета, но междувременно избраният за поста Алексей Трифонов встъпи в длъжност.

 

НЕГЛИЖИРАНЕ

Депутатите не предлагат промяна, свързана с отменения наскоро от Конституционния съд текст за временното спиране на правомощията на отстранените магистрати. Конституционните съдии приеха, че отстраняването не може да става автоматично. С обявяването на действащия текст за противоконституционен на практика бе върната разпоредба, която с по-голяма сила противоречи на основния закон, именно на същите основания, с които е отменена актуалната редакция, обяснява lex.bg.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Колко медала ще спечели България на олимпийските игри в Париж 2024?