Медия без
политическа реклама

ПП-ДБ и ГЕРБ се надлъгват за властта на главния прокурор

Съдийската и прокурорската колегии ще заместват досегашния пленум на ВСС, докато бъдат избрани новите висши съвети

23 Февр. 2024
Стою Стоев и колегите му в градската десница влязоха в тих конфликт с ГЕРБ и ДПС заради ръководството на обвинението.
Илияна Димитрова
Стою Стоев и колегите му в градската десница влязоха в тих конфликт с ГЕРБ и ДПС заради ръководството на обвинението.

Освен открития конфликт за ротацията на правителството, в управляващото мнозинство се води и скрита битка заради продължаващата правосъдна реформа. Днес депутатите от ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС одобриха промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които позволяват на съдийската и прокурорската колегия да се разпореждат с бюджета на съдебната система, докато бъдат избрани новите Висш съдийски съвет и Висш прокурорски съвет. Паралелно с това, те се надлъгваха едни с други за правомощията на главния прокурор.

ТЕЖЪК ГАФ

В началото на февруари т.г. управляващата сглобка предизвика голям проблем, когато направи поправки в ЗСВ, с които на практика беше възкресен пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС). Работата беше там, че въпросният пленум беше премахнат с промените в Конституцията, които самата сглобка прокара в парламента през декември м.г. Вместо ВСС, отделните клонове на съдебната власт трябва да се управляват от споменатите нови висши съвети. Все още обаче предстои да бъдат избрани членовете на въпросните съвети. Дотогава системата се управлява от старите колегии на ВСС, но без пленум.

Изведнъж управляващите решиха, че пленумът трябва да се върне с аргумента, че иначе се блокира работата на магистратите, които не могат да се разпореждат с бюджета си. Остана неотговорен въпросът защо не се бяха сетили за това, когато изменяха Конституцията. ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС обаче не започнаха нова процедура за допълване на основния закон. Вместо това, те решиха да си спестят време и направиха желаните от тях промени в ЗСВ чрез преходните и заключителните разпоредби на промени в Наказателно-процесуалния кодекс. И накрая на практика излезе, че чрез обикновен закон се поправя самата Конституция – при това на едно четене.

Точно поради тази причина президентът Румен Радев наложи вето на промените. По същество такава уредба е равносилна на промяна в Конституцията, без да се спази специалният ред за това, посочи държавният глава и върна поправките за ново разглеждане в парламента. Управляващите се усетиха, че са направили голям гаф и се отказаха да преодолеят ветото, както обикновено правят, а решиха да пишат нови текстове в закона.

БИТКА ЗА ПРОКУРАТУРАТА

Като че ли досегашната бъркотия не стигаше, ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС решиха да внесат и предложения, засягащи прокуратурата. Първо, герберите поискаха главния прокурор и неговите заместници да упражняват функциите и правомощията си според действащия ЗСВ. Идеята им беше това положение да се запази, докато Народното събрание одобри пакета закони, които се отнасят до прилагането на новите текстове в Конституцията. Тези закони трябва да бъдат приети до средата на годината. Така излизаше, че ръководството на обвинението ще действа още близо 4 месеца според старите си правомощия.

Стою Стоев от ПП-ДБ, който е бивш председател на парламентарната правна комисия, контрира със собствено предложение. Той настоя да се отмени текст в ЗСВ, който позволяваше на главния прокурор и на неговите заместници писмено да отменят или изменят прокурорски актове, освен ако са били предмет на съдебен контрол.

Днес, когато се стигна до гласуването, предложението на Стоев беше отхвърлено. Идеята на ГЕРБ-СДС разполагаше, както винаги, с подкрепата на ДПС. ПП-ДБ обаче отказаха да го одобрят, опозицията също. Така получилата се битка за прокуратурата приключи тихо и без резултат и за двата лагера в управляващото мнозинство.

РЕШЕНИЕ ИЛИ НОВ КАЗУС

Що се отнася до пленума, управляващите действително се отказаха да го възстановяват. Този път те записаха в закона, че съдийската и прокурорската колегия ще изпълняват функциите на двата висши съвета, докато те бъдат избрани. Няма да могат единствено да предлагат шефове на двете върховни съдилища и главен прокурор. Двете колегии ще имат статута на юридически лица със седалища в София и ще действат като първостепенни разпоредители с бюджет. Колегиите ще заместват досегашния пленум на ВСС във всички негови права и задължения по сключени договори.

Юристът на ГЕРБ-СДС Бранимир Балачев коментира, че Народното събрание е изправено пред "един изключително тежък юридически казус". Той изтъкна, че по времето, когато беше приета Конституцията, вече беше приет Законът за държавния бюджет, който не може да бъде изменен със задна дата. По думите му, предложението на управляващите за колегиите е било обсъдено с ръководството на съдебната власт и е било решено, че това е най-доброто решение да бъде "отпушена" работата на магистратите.

Петър Петров от "Възраждане" заяви, че новите законови текстове противоречат на Конституцията. "Не може да приравняваме органи, които вече не съществуват по Конституция, с нови, чиито състав все още не е избран", посочи Петров, като напомни, че самите управляващи премахнаха и колегиите, и техният пленум. И предрече, че това само ще създаде още проблеми, вместо да реши настоящите.

ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС обаче одобриха единодушно предложенията си. Сега се очаква реакцията на президента и дали ще обнародва новите текстове, или отново ще им се противопостави.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата