Медия без
политическа реклама

ПП-ДБ искат да отрежат ВСС от ключови кадрови решения

Съвет с изтекъл мандат не бива да избира главен прокурор и шеф на върховните съдилища, смятат десните

03 Авг. 2024
Вносителите, сред които са Надежда Йорданова (вдясно) и Божидар Божанов, искат да блокират бързи смени по върховете на съдебната власт.
Илияна Димитрова
Вносителите, сред които са Надежда Йорданова (вдясно) и Божидар Божанов, искат да блокират бързи смени по върховете на съдебната власт.

Висш съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат не трябва да може да избира главен прокурор, както и шефове на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС). Това смятат от ПП-ДБ и да целта са внесли промени в Закона за съдебната власт, с които на ВСС се забранява да открива процедури за избор на посочените длъжности, ако мандатът на членовете на съвета е приключил или ще приключи във времето, в което се извършват тези процедури.

В момента прокуратурата се оглавява от Борислав Сарафов, който временно изпълнява длъжността главен прокурор, след като миналата година Иван Гешев беше отстранен от този пост. На 22 ноември т.г. изтича мандатът на председателя на ВАС Георги Чолаков. И за двамата ПП-ДБ твърдят, че са приближени на лидера на ДПС Делян Пеевски.

Десните смятат, че след като Конституционният съд отхвърли конституционната реформа в съдебната власт, Пеевски ще се опита да проведе бързо процедурите по избор на главен прокурор и шеф на ВАС, за да утвърди влиянието си в съдебната система. В този дух наскоро говори Христо Иванов, лидерът в оставка на ДаБГ – една от партиите в ПП-ДБ, а колегите му в дясното обединение следват мнението му. Иванов публично твърди, че Пеевски проявява специално внимание към кариерата на Георги Чолаков.

Сега десните са решили да предприемат конкретни мерки, за да не се случи това, което твърдят, че предстои, и затова са внесли законодателните промени.

"В обществото е натрупано голямо недоверие към съдебната власт и особено спрямо ВСС, като кадрови орган на съдебната власт, и Инспектората към ВСС. Обстоятелството, че мандатът и на двата органа е изтекъл, води до допълнително намаляване на общественото доверие към тях. Като последица, всяко едно съществено решение от дългосрочно значение за функционирането на съдебната власт, взето от тези два органа с изтекъл мандат, е с ниско обществено доверие и води до недоверие за демократичната му легитимност", обосновават се вносителите в мотивите към законопроекта.

Идеята им обаче има и друга страна - ако се приеме предложението, това означава, че Сарафов и Чолаков ще продължат да заемат постовете си. Иначе казано, влиянието на Пеевски, за което говорят десните, ще се запази, дори и да няма бързи смени по върховете на съдебната власт.

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?