Медия без
политическа реклама

Хотели и ресторанти са шампиони по работа на черно

За седем месеца има над 10 000 нарушения на трудовото законодателство в този сектор

20 Авг. 2024
Pixabay

Хотелиерите и ресторантьорите остават шампиони по наемане на работна ръка на черно, показват данни на Главната инспекция по труда за първите седем месеца на годината. Четвърт от хванатите да работят без трудов договор са именно от този сектор, който иначе е най-шумният у нас с претенции за компенсации и помощи от държавата.

За периода януари - юли 2024 г. контролните органи на инспекцията са установили 451 души, работещи без трудов договор в двете икономически дейности, което е 24% от всички 1914 случая. Заради риска от използването на недеклариран труд във всичките му проявления – от възникването на трудовите правоотношения през заплащането на труда, работното време, отпуските и др., Инспекцията по труда осъществява целогодишен контрол в тези дейности. През активния туристически сезон се организират и инспекционни кампании в летните и зимните курорти.

За седемте месеца на 2024 г. в хотелиерството и ресторантьорството са извършени 3713 проверки, при които са установени 18 372 нарушения. От тях, свързани с осъществяване на трудовите правоотношения са 10 503, а със здравословните и безопасни условия на труд – 7658.

Писменият трудов договор трябва да бъде с ясно посочени условия на труд и заплащане, припомня ГИТ. Писмено договорената заплата е от значение за осигурителния доход, върху който се изчисляват обезщетенията в случай на временна неработоспособност, майчинство, безработица, а в дългосрочен план и пенсията.

Работата без трудов договор не е маловажно нарушение според българското трудово законодателство и при всеки установен случай контролните органи на Инспекцията по труда задължително налагат санкция от 1500 до 15 000 лв. Тези нарушения са и основание за отстраняване на работодателя от участие в процедури за обществени поръчки. Всеки работник или служител може да провери с персонален идентификационен код (ПИК), издаден от Националната агенция за приходите, дали трудовият му договор е регистриран и какъв е реалният доход, върху който го осигурява работодателят. Повече информация за рисковете от работата без договор е публикувана на сайта на инспекцията.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата