Сивият сектор остава невъзможен за овладяване и почти не помръдва от нивото си за последните 20 години. Толерантността към сивите практики е изключително висока, особено сред младите. Първото ни място по сива икономика в ЕС е гарантирано от 2004 г. насам. Тези тревожни данни огласи днес в социалната комисия проф. Емилия Ченгелова от Института по философия и социология – БАН. Тя представи изследване за нагласите към сивата икономика. То е от 2021 г., но поради политическата суматоха едва днес бе представянето му в Народното събрание. Констатациите не пораждат оптимизъм, че междувременно нещо се е подобрило към по-добро.
"Имахме опасения дали хората няма да крият и да лъжат при нашите проучвания. Шокира ни, че те не само споделят, ами се гордеят с това, че не спазват законите", обясни проф. Ченгелова на депутатите. Работодатели споделяли по време на социологическите анкети, че в техния регион е срамно да кажат, че са платили данъците си.
Работата без договор намаля от 25-30 на 15-20%, но това не означава, че сивата икономика е намаляла, просто се трансформира в други практики, каза още проф. Ченгелова. В последните години например избуява работата с фиктивни договори - сключваш договор за 1000 лв., а получаваш на ръка остатъка. Това е бич, който не може да бъде овладян от Главната инспекция по труда, защото и двете страни имат интерес от тази практика, коментира специалистът. Масово се работи и на граждански договор, за да се плащат по-малко осигуровки.
Другата голяма сфера са нарушенията на финансовата дисциплина - при отчитането на обороти и продажби, пише в изследването. От реално направените продажби се отчитат само 30-40%. Представете си какъв ресурс не влиза в хазната, коментира проф. Ченгелова.
На този фон толерантността към сивата икономика се увеличава. "Много силно намалява респекта към социалните норми. Хората не уважават законите, особено младите", каза социологът. Тя определи ситуацията при младите поколения - на възраст 15-24 г., като страшна. "Там открито казват - за какво да го спазвам, и ако не го спазя, какво ще последва", даде пример на реални коментари от анкетите проф. Ченгелова. "Децата се социализират от социалните медии и улицата и едва ли не се гордеят, че нарушават закона", допълни тя.
В рамките на изследването е разработен индекс за толерантност към сивата икономика. При нормално ниво от 20-30%, у нас толерантността е 74,7% от 100 възможни, а при младите хора достига 91,5%, т.е. имаме почти пълна толерантност към сивия сектор.