Минималната работна заплата за 2020 г. ще е в размер на 610 лева (при 560 лв. сега), а механизмът за увеличаването й най-вероятно ще остане непроменен, т.е. то ще се налага административно от правителството. На този етап няма изгледи работодателите и синдикатите да се споразумеят за механизма на растеж на минималното трудово възнаграждение, затова от социалното министерство ще предложат на правителството административното й определяне по заложена референтна стойност. Това съобщи Теменужка Златанова, началник-отдел „Жизнено равнище и демографска политика“ към социалното министерство.
Най-нискодоходната група от работници и служители според статистиката са около 450 хиляди души. Работодателите обаче смятат административното увеличение на минималната заплата за лош инструмент. Те настояват основният фактор при определянето й да е производителността на труда, за да го има и мотивиращия фактор. С административното й вдигане най-ниско квалифицираната работна ръка все повече се доближава по изкуствен начин до доходите на квалифицираните работници, твърди още бизнесът.
Темпът на нарастване на минималната работна заплата е малко по-висок от този, с който нараства средната за страната, но това е положителна тенденция, тъй като дърпа и другите заплати нагоре, коментира Златанова. В същото време у нас ножицата между доходите на хората с най-добро благосъстояние и с най-ниско продължава да расте и по този показател сме на челни позиции сред страните от ЕС. „Основните фактори при това разслояване са преструктурирането на икономиката и появата на нови професии на пазара на труда. Двигателят, който дърпа много бързо напред доходите, е дигиталната икономика, където заплатите са сред най-високите. Надеждата ни за преодоляване на това неравенство в доходите е в колективното трудово договаряне. Ние стимулираме договарянето между двете страни, но това зависи изцяло от волята им", отбеляза Златанова.