Новата година започва без приети бюджетни закони, поради което работещите отново са в необичайна ситуация - в сила са две различни минимални заплати, при това със стари минимални и максимални осигурителни прагове. Обезщетенията от НОИ остават без промяна, а пенсиите ще чакат швейцарското правило от 1 юли, когато би следвало вече да имаме бюджет.
От днес минималната работна заплата за страната е 1077 лв. След приспадането на данъци и осигуровки чистата сума за получаване става 835,73 лв. Увеличението е със 144 лв. или 15,4%. Това обаче е най-ниското възнаграждение за частния сектор и всички работещи на трудов договор в обществения сектор. За държавните служители (които работят на служебен договор) минималната заплата остава 933 лв. до приемането на нов бюджет или до уреждането на въпроса в удължителния закон, който правителството внесе в последния ден на 2024 г. Имаме две минимални заплати, защото за цялата страна тя се определя с постановление на Министерския съвет, което отдавна е факт. За държавните служители обаче минималното възнаграждение се посочва в закона за държавния бюджет и поради липсата на такъв, остава да важи старото ниво от 933 лв.
Въпреки увеличението на минималната заплата, минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се, минималните осигурителни прагове и максималният осигурителен доход остават на старите си нива от 2024 г., тъй като нямаме приет закон за бюджета на държавното обществено осигуряване, с който те се определят. Това означава, че самоосигуряващите ще внасят авансово осигуровки върху най-малко 933 лв., а не върху 1077 лв., както предвижда проектът за бюджет на ДОО, който тепърва ще се обсъжда в НС. 933 лв. остават и най-ниските осигурителни прагове по професии и икономически дейности, а по-високите за поредна година са без промяна поради липса на договаряне. Максималният осигурителен доход пък ще бъде 3750 лв., колкото беше миналата година, като е непредсказуемо кога ще бъде увеличен на заложеното в проекта на бюджет на ДОО ниво от 4130 лв.
За пенсиите няма предвидени промени от 1 януари - те се осъвременяват по швейцарското правило от 1 юли, като напоследък със същия процент се увеличава и минималната пенсия. С други думи, минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст остава 580,57 лв. до 1 юли, след което се увеличава на 631,08 лв. Прогнозният процент на увеличение по швейцарското правило е между 8 и 9%.
В бюджетните проекти за тази година няма заложено увеличение на обезщетения, поради което те при всички случаи на този етап остават на миналогодишното си ниво. Минималният дневен размер на обезщетението за безработица остава 18 лв., а максималният - 107,14 лв. Втората година на майчинството ще бъде 780 лв. месечно, колкото беше и миналата година. Еднократната помощ при смърт на осигурено лице е 540 лв.
Условия за пенсиониране
Увеличението на възрастта и стажа за пенсия не зависи от бюджетните закони, защото стъпките са заложени в Кодекса за социално осигуряване. Така от днес работещите при условията на трета категория труд могат да се пенсионират на 62 години и 4 месеца навършена възраст и 36 години и 8 месеца осигурителен стаж за жените и 64 години и 8 месеца навършена възраст и 39 години и 8 месеца осигурителен стаж за мъжете.
При липса на достатъчно стаж условията за пенсиониране са 67 години и 15 години действителен осигурителен стаж, където обаче в последните години бяха включени и периоди като казармата, репресии и др.
Работещите от сектор „Отбрана и сигурност” ще се пенсионират тази година при 54 години и 4 месеца навършена възраст и 27 години осигурителен стаж и за двата пола.
Откупуване на стаж
Бъркотиите с бюджета са изгодни за хората, които искат да си купят стаж за пенсия. Сумата се определя от минималния осигурителен доход, поради което при липсата на актуален бюджет на ДОО остава на миналогодишното ниво.
У нас има две възможности за откупуване на стаж. Хората с висше и полувисше образование могат по всяко време да внесат осигуровки за времето на обучение, включително и за времето на докторантурата. При навършване на възраст за пенсиониране човек може да откупи и още до 5 години недостигащ стаж.
Месечната сума за внасяне е равна на процента, определен за фонд "Пенсии" за родените преди 1 януари 1960 г., върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се, т.е. 19,8% върху 933 лв. Това прави 184,73 лв. на месец или около 2217 лв. за една година.
Когато бъде приет законът за бюджета на ДОО, сумата ще стане 213,25 лв. за един месец или 2559 лв. за една година, тъй като минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се ще стане 1077 лв.