Върховният административен съд остави без уважение искането на Сдружение „Асоциация на индустриалния капитал в България“ за спиране на постановлението за увеличение на минималната заплата на 1077 лв. от 1 януари, съобщиха от съда.
Работодателската асоциация оспори увеличението с няколко аргумента, сред които противоречие с международните конвенции и европейски директиви. Бизнесът твърди още, че постановлението на Министерския съвет на практика ще се яви едностранно изменение на трудовото правоотношение, а също и че от него ще настъпи значителна или трудно поправима вреда. В иска са приложени сметки, че годишното увеличение на разходите за трудови възнаграждения ще възлезе на 1 837 019 520 лв., към което следва да бъдат добавени и допълнителни разходи на рободателите за осигурителни вноски. Работодателите настояваха да се спре действието на постановлението до приключване на съдебния спор по въпроса.
От МС са се опитали да оборят искането с твърдението, че то е недопустимо, защото новата минимална заплата влиза в сила от 1 януари, т.е. спира се преди да я има, а алтернативно поддържа становище за неоснователност на искането. ВАС обаче отхвърля твърдението, че искането за спиране на постановлението е преждевременно.
Върховните магистрати отхвърлят и аргумента на бизнеса, че постановлението е едностранно прекратяване на трудовия договор. "Определянето на нов размер на минимална работна заплата е основание за едностранно изменение на трудовото правоотношение. Обратното – отмяната с влязло в сила съдебно решение на нормативния акт, с който е определен по-висок размер на минималната работна заплата , също е основание за едностранно изменение на трудовото възнаграждение", посочват те.
Съдът се съгласява с твърдението, че от увеличението на минималната заплата ще настъпят вреди, "изразяващи се в необходимостта от заплащане на същата, както и по–висок размер на осигуровки, респективно заплащане на по-висок размер възнаграждение на други работници и служители". Но посочва, че тези вреди не могат да бъдат противопоставени на значимия обществен интерес. С актуализацията на минималната заплата се "защитава правото на труд на работещите, гарантира се на същите нормално човешко съществуване, ограничава се неравенството, бедността сред работещите и свиването на вътрешното потребление", посочват магистратите. И затова оставят без уважение искането за спиране на действието на постановлението.
Определението може да бъде обжалвано пред петчленен състав на ВАС. Предстои да разберем дали работодателите ще се възползват от тази възможност.