Медия без
политическа реклама

Изборът на формула за изчисление на пенсия влиза в сила от 4 май

От 7 май мобилни екипи на НОИ ще обикалят общините да правят безплатни консултации

Илияна Кирилова

Промените в Кодекса за социално осигуряване, с които ще се позволи в следващите 4 години хората да избират между старата и новата формула за изчисление на индивидуален коефициент за пенсия, влизат в сила от 4 май, т.е. хората ще могат да подават заявления за пенсия по новия ред веднага след празниците. От 7 май мобилни експертни екипи на НОИ ще обикалят по график общините, където няма териториални поделения на осигурителния институт, и ще дават безплатни консултации. В административните сгради на института по време на кампанията също ще се предлагат ежедневни консултации в приемните на отдел „Пенсии“, като работното им време с клиенти ще е от 8.30 до 16.30 ч. без прекъсване. Това обясниха вчера от НОИ.

Гражданите, които имат ПИК за ползване на услуги от осигурителния институт, ще могат да направят и сами прогнозните изчисления. В следващите дни на сайта на НОИ ще бъде възстановен електронният калкулатор, който ще смята размера на пенсията и по старата методика с трите "златни" години отпреди 1997 г. и трите години между 1997 и 1999 г. От института уточниха, че при прогнозните изчисления стажът преди 1997 г. ще се третира като трета категория, тъй като първа и втора ще се доказват с документи. Колкото по-точни са въведените от лицето данни, толкова по-точно ще е и изчислението на прогнозната пенсия, съветват експертите.

За да могат да се възползват от експертна консултация, хората, на които им предстои пенсиониране, трябва да отбележат с отметка в заявлението си за отпускане на пенсия за трудова дейност, че искат размерът й да бъде изчислен и по чл. 70, ал. 4-7 от Кодекса за социално осигуряване. За да могат да се консултират със специалист, те ще трябва да се представят с документ за самоличност и да носят оригинален документ за брутното трудово възнаграждение или доход, върху който са внесени осигурителни вноски (обр. УП-2) за 3 последователни години от последните 15 години осигурителен стаж по избор преди 1 януари 1997 г., както и оригинални документи за осигурителен стаж, положен до 31 декември 1996 г. След тази дата установяването на осигурителния им стаж и осигурителен доход ще става с данни от персоналния регистър на института. От НОИ увериха, че дори когато лицето е пропуснало да отбележи в заявлението, че иска индивидуалният му коефициент да бъде изчислен и по старата формула, при приложени документи за осигурителен доход за трите най-добри години, размерът на пенсията му пак ще се изчислява по двата начина.

Правото на избор по коя методика да се изчислява бъдещата пенсия беше дадено с промени на Кодекса за социално осигуряване. До тях се стигна, след като хора започнаха да се оплакват, че действащите от 1 януари 2019 г. разпоредби ги ощетяват и намаляват размера на прогнозната им пенсия. От тази година във формулата за определяне на индивидуален коефициент трябваше да влиза само осигурителният стаж от 2000 г. нататък, но според различни експертни прогнози това намаляваше пенсията на поне една трета от бъдещите пенсионери. Съгласно законовите поправки до началото на 2023 г. хората ще могат да изберат и старата формула.

ПРОГНОЗИ

"При всички случаи промените в законодателството ще са благоприятни за всички - нито един от хората, излизащи в пенсия, няма да бъде ощетен от смесения вариант", увери Драгомир Драганов, директор на дирекция „Анализи, прогнози и планиране" в НОИ. Очакванията са, че около 75 хил. души ще се пенсионират тази година с лична пенсия за трудова дейност. Новата методика ще е по-благоприятна за около 40% от тях, например учителите и кадровите военнослужещи. За около 10% няма да има значение по какъв ред ще бъде изчислен индивидуалният им коефициент.

За около 50% от очакваните тази година година пенсионери старият ред ще е по-благоприятен. Връщането на старата формула е по-изгодно за хората, чиито доходи до 1999 г. са били по-високи от средните за страната, сред тях са тези, които имат стаж от втора и първа категория. Възможността за избор е по-добра и за хората с малко стаж след 1999 г.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

пенсионна формула, НОИ