За поредна година правителството ще актуализира програмата си за реформи след получени от Европейската комисия специфични препоръки в критични области. В актуализираните мерки, публикувани като проект на сайта на финансовото министерство, отново се обещава засилване на контрола върху акцизните горива, по-добър надзор в застрахователния сектор, изготвяне на работещи процедури за несъстоятелност. Много от мерките обаче представляват вече започнали проекти, а отчитането им звучи формално.
Тази година България получи четири специфични препоръки от Брюксел за предприемане на мерки за решаване на тежки структурни проблеми. В областта на данъчната политика страната ни бе разкритикувана, че събираемостта на някои публични задължения като данъците върху труда, социалните осигуровки и облагането на някои категории акцизни стоки не се подобрява. Недекларираният труд и контрабандата на горива продължават да са проблем, изтъкна Еврокомисията. В отговор на тази препоръка правителството сега обещава засилен контрол върху данъчните складове, като съответните изменения в закона, с които се въвежда и видеонаблюдение, вече бяха пуснати за обсъждане. За повишаване на събираемостта на осигуровките и подоходния данък обаче в актуализираните мерки не се предвижда нищо. Подобряване на контрола тук се обещава само в заглавието на новата мярка.
Формално са отчетени и новите мерки в отговор на отправените от ЕК остри критики към образователната система. Според Брюксел страната ни продължава да не инвестира достатъчно в предучилищното и началното образование, които са ключови за недопускането на отпадане от училище на рискови групи. Критично е и състоянието на професионалното образование заради неприложимост на пазара на труда. България трябва да работи целенасочено за подобряване на пригодността за заетост на ромите и други неравностойни групи, както и да подпомага по-ефективно хората с минимални доходи, счита още ЕК. Тук като нова мярка правителството представя залагането на ресурс от 24.5 млн. лв. по оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" за развитие на дуалното обучение едновременно в образователна институция и на реално работно място - мярка, чиято реализация върви бавно. Правителството е преценило, че трябва да отчете и течащите проекти за строителство и ремонт на ясли, градини, основни и средни училища по оперативна програма "Региони в растеж" на стойност 600 млн. лв. като предприети действия за подобряване на качеството и приложимостта на образованието. Тепърва ще се работи по намирането на пътища за обучение на възрастните, като първи вариант на консултативен документ вече бил изготвен.
НАДЗОР
В отговор на препоръката за подобряване на надзора над пенсионните и застрахователните дружества страната ни вече предприе мерки, като КФН изготви план за надзора над небанковия финансов сектор. Извършва се риск-базиран надзор, като ще се провеждат срещи със застрахователите и презастрахователите за отстраняване на слабостите, пише в актуализираните мерки на кабинета за изпълнение на препоръката. Обещава се засилена работа и върху пътната карта за прилагането на нова рамка в процедурите по несъстоятелност - друг проблем, прехвърлян от година на година. Тук правителството обещава работата по съответните промени в Търговския закон да започне през септември, а през ноември вече да има пилотни обучения на синдици и доверени лица. В тази връзка стартирането на единната информационна система за съдилищата се обещава чак за 2021 г. През 2021 г. трябва да се надгради и Търговският регистър, така че да се осигури свързаност с Европейския регистър по несъстоятелността. Вече се работи и по препоръката за подобряване на сектора на автомобилното застраховане с въвеждане на системата бонус-малус и изготвянето на нови методики за обезщетенията. Крайният срок, който си дава правителството, е до декември.