Правителството реши да номинира Лиляна Павлова за вицепрезидент на Европейската инвестиционна банка. Шефовете на ЕИБ се сменят на 3 години, като държавите - членки на ЕС, се редуват в излъчването на представители и сега е ред на България. След като номинацията бъде утвърдена, през септември Павлова ще замине за Люксембург, за да заеме вицепрезидентския пост в банката с тригодишен мандат. А вместо нея в европарламента ще отиде следващият в листата на ГЕРБ - Емил Радев, който досега бе евродепутат. Постът й в банката е равен на зам.-председател на ЕК, а месечната заплата ще е 25 000 евро.
Кабинетът е решил да предложи бившата министърка на регионалното развитие и на европредседателството за високия пост заради богатия й опит във финансите и администрацията, уточняват от пресслужбата на МС.
Кариерата на Лиляна Павлова наистина е впечатляваща. През 1997 г., едва 20-годишна, тя става финансов мениджър към европрограмата ФАР. През 1998 –1999 г. е офис мениджър към ФАР и експерт по международни проекти към Института за следдипломна квалификация при УНСС. От 1999 до 2002 г. работи като експерт в Координационното звено по програма ИСПА към МРРБ, а от 2002 до 2009 г. вече е кадър на дирекция „Национален фонд", занимаващ се с еврофондовете, в Министерството на финансите. През 2009 г. Павлова вече е зам.-министър на регионалното развитие, а през 2011 г. оглавява МРРБ, след като Росен Плевнелиев се кандидатира за президент. През 2017 г. Бойко Борисов я назначава за министър за българското европредседателство.
НА ВЪРХА
ЕИБ - инвестиционната банка на ЕС, в която акционери са всички държави членки, е базирана в Люксембург. Управлява се от Съвет на директорите и Управителен комитет, състоящ се от председател (президент) и осем заместник-председатели (вицепрезиденти). Членовете на УС се назначават от Съвета на гуверньорите (министрите на финансите на страните - членки на ЕС).