След една година да се организира широка обществена дискусия дали донорската карта да стане задължителна. Това са обсъдили министърът на здравеопазването Кирил Ананиев и пациентските организации, съобщи БНР.
Картата се разпространява от БЧК като част от кампанията за насърчаване и повече информираност по въпросите за донорството и трансплантациите. В нея човек може да отбележи, че иска да стане донор, но тя няма юридическа стойност. В случай на злополука се търси изрично съгласието на близките. По закон у нас юридическа стойност има само приживе заявен отказ от донорство. Идеята е картата да е задължителна за гражданите, но отново написаното в нея да има само информативен характер.
"Обществото не е дозряло до момента тя да има задължителен характер. Поне една година трябва да работим за доверието", обясни пред БНР Пенка Георгиева от организацията "Заедно с теб".
"Всеки европейски гражданин го има в своите лични документи. Това е една карта, която аз осъзнато съм попълнил, че съм готов да даря органите си, когато изпадна в мозъчна смърт. Важно е да съобщите на вашите близки и деца, че имате такова информирано решение", обясни зам. здравният министър Бойко Пенков.