Новият правосъден министър Данаил Кирилов предизвика смут в съдебните среди с изявление, че планира да представи за обществено обсъждане режим за предсрочно прекратяване на мандатите на главния прокурор и двамата председатели на върховните съдилища. Кирилов твърди, че инициативата му произхожда от изисквания на Европейската комисия. Министърът се застрахова, че евентуален нов режим няма да засегне мандатите на главния прокурор Сотир Цацаров, председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов и на шефа на Върховния административен съд Георги Чолаков, но въпреки това негативните реакции не закъсняха.
„Мандатът е дълъг и това не е случайно, за да бъдат независими тези силно овластени фигури", коментира пред БНР председателят на Съюза на съдиите Калин Калпакчиев. Той е категоричен, че няма такава препоръка на Европейската комисия, както твърди министърът. Калпакчиев уточнява, че има препоръка от Съвета на Европа, "от повече от 10 години да се създаде процесуален ред за това главният прокурор да бъде наказателно преследван, когато извърши престъпление". Невъзможността да бъде наказателно преследван главният прокурор е „горещ картоф, с който никой не иска да се занимава“ и затова е „пакетиран с двамата председатели на върховните съдилища“, смята председателят на Съюза на съдиите.
Според Калпакчиев прокуратурата е силно мотивирана да не работи ефективно по начина, по който е конструирана, защото е централизирана структура. "Съдът е по-различен и по начин на конструиране, и на функциониране. Всеки съдия е носител на правосъдието и той решава делото си съобразно компетентността си, обективността си, интегритета и пр. Много по-трудно може да бъде повлияно и това се показва от над 3000 съдии, които работят в България. Невъзможността да бъде овладян напълно съдът е една от причините да бъде атакуван по този безогледен начин Лозан Панов“, твърди той.
От Българския институт за правна инициатива поискаха от Кирилов да свика извънредно заседание на Съвета по прилагане на актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система, за да бъде обсъдена неговата идея за предсрочно прекратяване на мандати. От института твърдят, че в пътната карта за съдебната реформа като препоръка под номер 40 фигурира „изготвяне на предложения за законодателни промени, засягащи разследвания срещу председателите на ВКС и ВАС и главния прокурор, съответстващи на действащата конституционна разпоредба".
Предложението за промени в правосъдната система на министъра не е за предсрочно прекратяване на мандати. То е за въвеждане на механизъм, при който така наречените трима големи, сред които в момента съм и аз, да могат да бъдат разследвани и срещу тях да се провежда дисциплинарно или наказателно производство в случай на обвинения за тежки престъпления или нарушения на служебните задължения, разтълкува пред журналисти във Велико Търново главният прокурор Сотир Цацаров, цитиран от "Фокус". Той твърди, че предложението среща разбиране и силна подкрепа от Европейската комисия.
МАНДАТИ
Мандатът на главния прокурор Сотир Цацаров изтича в началото на следващата година, на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов - през 2022 г., а на председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков - през 2024 г.