Медия без
политическа реклама

Кметовете ще заложат на по-високите ставки за данъка за старите коли

Още не е ясно с колко ще се увеличи налогът за второ жилище в 140-те курортни селища

12 Дек. 2018
Сдружението на общините  отбеляза вчера своя 22-ри рожден ден.
Илияна Кирилова
Сдружението на общините отбеляза вчера своя 22-ри рожден ден.

Кметовете и общинските съвети още не са готови с разчетите за новия данък върху моторните превозни средства (МПС), които ще събират през 2019 г., и се чудят как да вържат бюджетите си. До десетина дни те трябва да представят за обществено обсъждане наредбите с новите ставки на налога. 

Едва ли обаче местните управи ще прибягнат до прилагане на най-ниските ставки, както уверяваше шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова при приемането на законовата промяна. Аргументите й бяха, че в първата година кметовете ще бъдат по-внимателни, особено след като догодина има местни избори. От 2019 г. данъкът за автомобилите ще се смята по нова формула, която ще увеличи налога за по-старите автомобили и трябва да донесе бонус за колите, които отговарят на най-новите екоизисквания.

"Ако бъдат приложени най-ниските ставки, това означава чувствително намаляване на приходите в общинския бюджет и трябва да търсим начин как то да бъде компенсирано", обясни за в."Сега" Донка Михайлова, кмет на Троян. Кметовете все още разглеждали различни варианти в опит, от една страна, данъкът да бъде поносим, а от друга - да не спадне крайната сума, която влиза в общинската хазна. 
Очакванията са от догодина данъкът за колите над 15 г. да се вдигне с 30%, но няма разчети с колко ще падне за новите по-екологични автомобили. "Най-ниските ставки намаляват като цяло прихода от този данък - и от старите, и от новите автомобили", посочи и кметът на Велико Търново и председател на сдружението на общините Даниел Панов. "Много повече обаче разчитаме на новия данък за превозните средства категория №1 - луксозните коли, регистрирани като баничарки", каза Панов. Според него промяната в облагането на тези коли ще донесе сериозни допълнителни приходи. От догодина леките автомобили с маса до 3.5 т, регистрирани като товарни, вече ще се облагат както леките коли. Досега за тях се дължеше налог от 30 лв. за всеки започнат тон и масово луксозни и мощни коли се регистрираха като товарни, за да плащат смешно ниски данъци от порядъка на 10-20 лв. годишно.

Столична община, където се намира най-големият автопарк в страната, също не е представила какви данъчни ставки ще наложи на автомобилите. Все пак преди дни зам.-кметът по финансовата част Дончо Барбалов каза, че данъкът ще е по-нисък от тазгодишния за една трета от колите - тези с Евро 5 и Евро 6. За всички останали ще има различно увеличение в зависимост от евросертификата, годината на производство и мощността.
От догодина двойно и тройно по-високи данъци ще плащат и собствениците на второ жилище в 140-те градове и села от списъка на курортите в България. С последните промени в Закона за местните данъци и такси бе въведено сериозно увеличение на ставките за жилища, които не са основни, не са отдадени под наем и не са регистрирани като места за настаняване по смисъла на Закона за туризма. Например за имоти в курорти от национално значение общинските съвети ще избират ставки от 5 до 7 промила върху данъчната оценка, а за курорти от местно значение - от 4.5 до 6 промила. В момента размерът на данъка варира от 0.1 до 4.5 промила.
Кметовете обаче все още нямат предложение и за тези налози, защото не разполагат с информация за собствениците, които отдават жилищата си под наем. Сдружението на общините е направило запитване до НАП за начина, по който местните управи ще разбират това. Промяната бе въведена заради апартхотелите по морето и скикурортите, които се отдават под наем, без собствениците им да плащат данък за това. Оказва се обаче, че много по-широк кръг собственици ще бъдат обложени допълнително за това, че имат втори имот в над 140 планински или морски градчета и села, както и почти всички селища с минерални извори. Сред тях са и градовете Варна и Бургас.


ОЩЕ ПРИХОДИ
Догодина сдружението на общините за пореден път ще настоява пред финансовото министерство и парламента част от данъка върху доходите да отива директно в общинските бюджети. "Досега сме преговаряли отчислението да е между 1 и 2% от 10-процентния данък върху доходите", заяви Даниел Панов. Кметовете ще предложат в началото не всички общини да получават част от данъка, а да се въведат критерии, като например добра събираемост. "Това ще бъде стимул малките общини и тези, които не си събират добре данъците, да предприемат мерки", каза Панов.
 

Последвайте ни и в google news бутон