Медия без
политическа реклама

КС пита щаба и контращаба за Закона за здравето

Конституционният съд прие да разгледа искането на президента срещу извънредната епидемична обстановка

Илияна Кирилова

Конституционният съд допусна да разгледа по същество искането на президента за обявяването на последните промени в Закона за здравето за противоконституционни.

Преди седмица държавният глава Румен Радев сезира КС заради текстовете, свързани с обявяването на извънредна епидемична обстановка. Критиките на Радев са към това, че извънредната обстановка се обявява от правителството, а не от парламента, че в закона няма пределен срок за продължителността й, формалните критерии за преценка на опасността за живота и здравето на хората и непропорционалното ограничаване на техните права. Според президента тези промени в Закона за здравето "го отдалечават от конституционните стандарти, допускащи ограничаване на основните права, и не държат сметка за ролята, която законодателната власт има в този процес". Президентът твърди, че "законодателят абдикира от конституционната си отговорност при ограничаване на основните права на гражданите, като недопустимо делегира на изпълнителната власт собствените си си правомощия."

Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд за разпоредби от Закона за здравето, свързани с обявяването на извънредна епидемична обстановка.

От определението на съда се вижда, че поканени за становище са представители на Националния оперативен щаб - проф. Венцислав Мутафчийски, проф. Тодор Кантарджиев и доц. Ангел Кунчев. Мнение по делото се търси и от проф. Радка Аргирова и доц. Атанас Мангъров, които бяха част от Медицинския съвет към правителството. Този съвет просъществува съвсем кратко. А шумно рекламираният доклад от 400 страници на т. нар. алтернативен медицински щаб (МЕС), създаден от премиера Бойко Борисов, се оказа секретен и недостъпен за широката публика.

Шумно рекламираният доклад от 400 страници на т. нар. алтернативен медицински щаб (МЕС), създаден от премиера Бойко Борисов за борба с коронавируса, се оказа секретен и недостъпен за широката публика.

 

 

Като страни по делото на президента срещу Закона за здравето са конституирани парламентът, правителството, здравният министър, върховните съдилища и главният прокурор, Висшият адвокатски съвет, омбудсманът, Националният център по заразни и паразитни болести и Националният център по обществено здраве и анализи. Потърсено е и мнението на Българския лекарски съюз, Асоциацията на епидемиолозите, дружеството по вирусология и дружеството по инфекциозни болести.

Кои текстове атакува Радев

В Зокона за здравето беше записано, че при непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите от епидемично разпространение на заразна болест по предложение на здравния министър кабинетът обявява извънредна епидемична обстановка. Заразните болести са изредени в закона - холера, чума, вариола, жълта треска, вирусни хеморагични трески, дифтерия, коремен тиф, полиомиелит, бруцелоза, антракс, малария, тежък остър респираторен синдром, COVID-19 и туберкулоза с бацилоотделяне.

В закона беше записано и кога има непосредствена опасност за живота и здравето има. Сред критерии са причинителят на болестта да е патоген с висок епидемичен потенциал, да протича по-тежко от очакваното, да поставя в риск уязвими или рискови групи от населението (деца, възрастни хора, бежанци, лица с имунен дефицит и/или с хронични заболявания и други), да има регистрирани случаи сред медицински специалисти.

При обявена извънредна епидемична обстановка, в каквато сме в момента, министърът на здравеопазването въвежда мерки. Те може да включват и забрана за влизане на територията на страната на граждани на други държави, ограничаване придвижването вътре в страната, спиране на обекти и услуги.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата