Прокуратурата е окончателно осъдена да плати 40 хил. лв. обезщетение на един от лекарите, замесени в делото, прочуло се като случая на "бебето от фризера". Това е поредният казус, в който данъкоплатците ще платят сметката за грешките на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов и държавното обвинение. Обезщетението по закона за отговорността на държавата е присъдено на д-р Михаил Милатович от Горна Оряховица, който бе сред лекарите, посочени като убийци на новородено. И макар и лекарят да не е бил подвеждан под наказателна отговорност, той е претърпял вреди от разследването, приема съдът. Той е бил арестуван публично в болницата, където работи, бил е задържан за 24 часа, бил е призоваван няколко пъти да дава показания, бил е обискиран.
Преди дни Върховният касационен съд сложи точката на спора, като отказа да разгледа като трета инстанция казуса с обезщетението на лекаря. Така решението на Софийския градски съд за обезщетението, потвърдено и от апелативните съдии, става окончателно, съобщи "Свободна Европа". Грубата сметка дотук сочи, че зрелищните акции на Цветанов струват на данъкоплатците над 1.6 млн. лв.
Случаят се прочу, след като вътрешният министър Цветан Цветанов на 3 декември 2010 г. от трибуната на парламента изчете записи от подслушани разговори на лекари, направени във връзка с друго разследване. От тях се разбира как лекарите грубо и нецензурно обсъждат случая на преждевременно родено бебе, за което мислят, че е било живо, но е починало заради липса на грижи. "Как едно живо бебе умишлено е умъртвено и не му е даден шанс, не са положени необходимите усилия от държавата, от експертизата на тези медици", каза в парламента вътрешният министър. Преди това по искане на зам. окръжния прокурор на Велико Търново министърът на вътрешните работи е премахнал грифа "поверително" от разговорите. В прокурорското писмо изрично е отбелязана, че след като отпадне секретността на информацията, тя ще бъде огласена. После с прокурорско постановление на Цветанов е разрешено да разгласи информацията от СРС-тата. 10 дни след това Цветанов получава прокурорско позволение да огласи още данни от разследването.
В крайна сметка делото е прекратено заради липса на престъпление - прокуратурата не открива нито умишлено убийство, нито лекарска немарливост в действията на докторите. Публичното огласяване на разговорите нарушава закона, приема съдът.
ЛИПСА НА ПРЕСТЪПЛЕНИЕ
През май 2013 г. прокуратурата лаконично съобщи за прекратяването на наказателното производство, по което така и не бяха привлечени обвиняеми. "Свидетелските показания, информацията, придобита със СРС от друго досъдебно производство, и заключенията на първоначалната съдебномедицинска експертиза и допълнителната деветорна съдебномедицинска експертиза водят до извод, че плодът след израждането му е бил в състояние на висока мозъчна смърт, но е проявявал жизнеподобни признаци. Лекарите погрешно са възприели плода като живороден, без да преценят, че се касае за имитация на жизнена дейност. Последващите действия (записването на процеса като аборт, а не като раждане; неизпращането на трупа на бебето за аутопсия) на лицата от медицинския персонал не осъществяват от обективна страна състав на престъпление, тъй като не се касае за живороден човешки организъм", пишеше в прокурорското съобщение.