Медия без
политическа реклама

Нефункциониращата тикет система в София вече обърква пътниците

26 Ноем. 2019
Освен че се бъркат от смесването на стари и нови устройства, пътниците сигнализират и за неработещи валидиращи автомати.
Илияна Кирилова
Освен че се бъркат от смесването на стари и нови устройства, пътниците сигнализират и за неработещи валидиращи автомати.

Въпреки че чаканата от години система за електронно таксуване в столичния градски транспорт ще заработи най-рано в края на 2020 г., тя вече създава трудности на пътуващите. Част от тях не могат да се ориентират за разликите между действащите валидатори на абонаментни карти и устройствата на бъдещата електронна тикет система, които тестово вече са монтирани по някои линии. В социалните мрежи могат да се видят оплаквания, че пътниците не могат да регистрират картите си на уредите, тъй като на тях пише, че са в тестов режим или че още не работят. От Центъра за градска мобилност коментираха вчера за „Сега“, че макар да са монтирани в превозни средства, пътуващи по реални маршрути, новите устройства все още не се смятат за отчитащо средство. От центъра казаха още, че правят всичко възможно да предупреждават за това пътниците по линиите, в които новите уреди вече са монтирани.

През лятото ЦГМ съобщи, че до края на септември елементи за бъдещото е-таксуване ще се поставят в 44 тролеи, трамваи и автобуси. В тях вече се намират т.нар. валидатори за карти и билети, камери и устройства за продажба на билети от шофьорите. Тези устройства ще продават хартиени билети, но с QR код, който носи информация кога са издадени и от кое превозно средство. С помощта на този код билетите ще могат да се проверяват от контрольорите, като според ЦГМ това ще предотврати практиката един и същ билет да се ползва по няколко пъти в автобуса.

За изграждането на новата тикет система столичани ще платят 73.24 млн. лв. Отделно изграждащият системата консорциум „Си Ен Си София тикетинг систем“ ще получи и 5.85% от приходите от продадените билети и карти, но не повече от 10 млн. лв. Така общата цена на проекта достига 83.24 млн. лв. без ДДС.

 

ОЩЕ НЕРАЗБОРИИ

Пътници сигнализират и за неработещи устройства за регистрация на карти по трамвайни линии 4 и 5. По други пък са демонтирани автоматите, които продават билети. От ЦГМ отговориха, че в момента се подменят валидиращите устройства в обществения транспорт. "В този смисъл при смяна на софтуера има спиране на работата на устройство. А там, където няма, както е в автобусите, се поставят нови, които са в тестов период и не са за използване от пътниците. Постепенно във всички коли на градския транспорт ще има от новите валидатори. Те ще заработят с пускането на системата", обясняват оттам. От ЦГМ уверяват, че няма да бъдат глобявани пътници, които не са успели да регистрират пътуването си, тъй като валидиращото устройство не работи.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата