Медия без
политическа реклама

Софиянци засипват с критики "обновения" сайт на ЦГМ

Поголовно е искането фирмата пак да започне да дава информация от виртуалните табла за градския транспорт

От ЦГМ не коментират критиките на потребителите към обновения сайт на дружеството.
Илияна Кирилова
От ЦГМ не коментират критиките на потребителите към обновения сайт на дружеството.

Почти месец след като "шапката" на градския транспорт в София - Центърът за градска мобилност (ЦГМ), показа обновения сайт SofiaTraffic.bg и новото мобилно приложение, не спират критиките на ползвателите на обществения превоз, че подобрение всъщност няма и че след промените сайтът е станал много по-неудобен за пътниците. Отвсякъде валят призиви ръководството на ЦГМ да възстанови спрени фунционалности, които са били полезни за пътниците, но по неясни причини вече не са налични.

Софиянци използват всеки пост на ЦГМ във "Фейсбук", дори да е на друга тема, за да насочат вниманието към неуспешните промени и да поискат те да бъдат поправени. От общинската фирма обаче не реагират вече дни наред и не отговарят на въпроси по темата. 

Основното недоволство е, че след "подобренията" сайтът на ЦГМ е престанал да предоставя информация от виртуалните табла, която съвпада с данните от бордовете по спирките на градския транспорт.

"Защо унищожихте перфектно работещите виртуални табла в сайта си? Новият сайт е отвратителен и неудобен. Основният проблем е, че отнема много време да се издири спирка. Ако не е тази, която ни трябва, да се издири следващата също отнема много време, както и да се види къде е на картата. Нещо, което беше изключително удобно със стария дизайн. Теоретично новият сайт може да стане по-добър от стария, ако направите интерактивна карта, където да може да цъкнем директно на спирката, а не само да я търсим по текущата некадърна система", гласи един от последните коментари.

"Преди можехме да направим сметка в колко часа да хванем определено превозно средство и да се прехвърлим на друго, за да стигнем навреме. Само на таблата на спирките не можем да разчитаме", продължава друг софиянец.

Проблемите с функционалностите в новия сайт на ЦГМ са абсурдни, като се има предвид, че от доста време други мобилни приложения предоставят услугите, за които пътниците призовават общинската фирма. Апликацията на Google Maps например позволява в реално време да се следи на колко минути се намират превозните средства от всяка спирка. Информацията е налична както за наземния превоз, така и за метрото.

Google Maps отчита дали автобусът, тролеят или трамваят ще дойде навреме според разписанието, ще закъснее или пък ще пристигне по-рано. За да получи данните, пътникът трябва да потърси спирката на интерактивната карта на приложението и да натисне иконата на съответната спирка.

Освен за предстоящия курс, приложението информира и за доста следващи. Така пасажерът може да си направи план кога да излезе от дома или офиса и колко време ще му е необходимо, за да стигне навреме до спирката. В приложението има и индикатор колко пълно е превозното средство. Най-шокиращото от всичко е, че въпросната информация се събира в координация между ЦГМ и Google Maps. 

След промените мобилното приложение на ЦГМ не предоставя никаква информация за движението на градския транспорт, а е насочено изцяло към разплащанията за паркиране в синя и зелена зона. 

 

МЪЛЧАНИЕ

"Сега" попита дали ръководството на ЦГМ ще се вслуша в призивите на пътуващите да бъдат върнати виртуалните табла заради масовото мнение, че новата версия на сайта е по-лоша и нефункционална. Попита и каква е причината ЦГМ да не предлага приложение, с което през телефона да може да се следи движението на градския транспорт в реално време. Зададен бе и въпрос колко струва редизайнът на страницата на ЦГМ и от кого е извършен. От общинската фирма обаче не отговориха на зададените въпроси.

ЦГМ е една от шестте ключови фирми на София, на които общинарите от ГЕРБ и БСП смениха преди около месец ръководствата без конкурси. С помощта на ИТН и на отцепници от "Възраждане" в ЦГМ бе махнат изпълнителният директор Димитър Дилчев, който е бивш кмет на ГЕРБ в район "Студентски". През 2019 г. Дилчев не бе преизбран, скоро след което бе устроен в общинското дружество.

С рокадите през юли т.г. от досегашния борд мястото си запази единствено Румяна Милова, която от години отговаря за паркирането в София. За нови членове бяха избрани Александър Георгиев, Екатерина Ангелова-Стефанова, Петър Сеферов и Станимир Арабаджиев. За Георгиев бе съобщено, че работи в ЦГМ от 2012 г. като зам.-директор на "Паркиране и мобилност", а преди това е бил в частни  фирми. Стефанова е в ЦГМ от 2020 г. като директор на "Развитие и административни дейности". Преди това 10 г. е била началник на отдел в район "Студентски". Сеферов е работил в ДП "Пристанищна инфраструктура и в "Пристанище Варна". Арабаджиев е бил експерт в НАП, юрисконсулт в БДЖ, последно е работил в ИА "Автомобилна администрация", където е бил зам. изп. директор.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?