От вчера НОИ въведе редица новости във връзка с промените в кодекса за социално осигуряване, с които се дава право на избор на бъдещите пенсионери между две методики за изчисляване на индивидуалния коефициент - действащата до края на 2018 г. и настоящата. Има вече нов формуляр за заявление за отпускане на пенсия с графи, в които лицата трябва да посочат, ако желаят да ползват старата формула.
Важно е, че за старата формула трябва задължително да се приложат документи за дохода, върху който са внесени осигурителни вноски за 3-те последователни години отпреди 1997 г., избрани от пенсионера, както и за дохода, върху който са внесени осигурителни вноски за периода 1997-1999 г. Ако хората нямат тези оригинални документи, то за тях остава новата методика, в която се включва само стажът след 1999 г. Малък компромис има със стажа между 1997 и 1999 г., тъй като, ако за него хората нямат документи, се ползва наличната информация в НАП. Ако лицето е приложило документите, но не е отметнало във формуляра, че иска изчисление по двата начина, то НОИ все пак ще го направи.
При подадено заявление за пенсиониране, в което не е посочено изчисляване по „старата методика“, пенсионният орган по подразбиране ще изчислява индивидуалния коефициент и размера на пенсията по новия ред, посочват от НОИ. Хората, които вече са подали заявления за пенсиониране по новата система, могат да поискат да направят избор до 4 ноември т.г. Преходният период, в който ще важат и двете методики за определяне на индивидуалния коефициент, изтича на 1 януари 2023 г. От тази дата ще се ползва само стажът от 2000 г. нататък.
В териториалните поделения на НОИ са обособени специални работни места, на които ще се предоставя информация единствено по тази тема. Отделно ще има и мобилни екипи, които ще дават консултации в населени места без поделение на НОИ - техният график е оповестен в приемните на института. Заработи и нова версия на електронния калкулатор, с която може да се сравняват двете методики.
Миналата седмица от НОИ признаха, че новата формула е изгодна за хората на държавна служба - учители, военни полицаи, пенсионери. Техният осигурителен доход само расте, а и е по-малко вероятно да имат "дупки" в стажа. За хора с високи доходи преди 2000 г. обаче старата формула е по-добра, както и за хора с втора и първа категория труд.