До края на май ще започне събарянето на сградите на терена на бъдещата Национална детска болница. Приключило е делото по обжалването на обществената поръчка и има избран изпълнител за събарянето на сградите. Това стана ясно след днешната среща на премиера Димитър Главчев с представителите на Обществения съвет по изграждане на новото лечебно заведение - проф. Иван Литвиненко и изпълнителния директор на СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев" д-р Благомир Здравков.
Докато новата болница стане факт обаче, трябва да се измине още дълъг път и да се предприемат редица стъпки - от създаването на единен орган за координация между различните ведомства до промяна на законодателството и намиране на нужните кадри, се разбра на пресконференция на Обществения съвет.
Както е известно, новата Национална детска болница следва да се изгради в кв. "Горна баня" към столичния квартал"„Овча купел". Теренът е почти 40 дка, отговаря на критериите за модерна европейска детска болница и е в близост до Специализираната ортопедична болница "Проф. Бойчо Бойчев".
Представителите на съвета заявиха, че са срещнали трудности с липсата на звено в министерство на здравеопазването, което да е ангажирано със строежа на новото болнично заведение. Затова оттам настояха за ясна координация между съответните министерства, която да се случи чрез създаването на единен орган за координация. Според тях са нужни още стратегия за осигуряване на кадри за бъдещата детска болница, както и ускоряване на отчуждителните процедури, за да се изгради инфраструктурата до болницата.
Единният орган трябва да координира действията на министерствата на здравеопазването, на регионалното развитие и на "Здравната инвестиционна компания за детска болница" ЕАД (дружеството, учредено от министерството на здравеопазването - бел. ред.), каза проф. Иван Литвиненко, цитиран от БТА, председател на Обществения съвет. По думите му трябва да се осигури и лесен достъп до болницата, като за целта е необходимо разширяването на околовръстното шосе на столицата.
Според Съвета са нужни навременни мерки за решаване на кадровата криза, тъй като в бъдещата детска болница ще бъдат нужни редица лекари и други медицински специалисти. "Кадровото осигуряване на бъдещата болница ще бъде най-трудно", смята проф. Литвиненко. "Проблемът с кадрите съществува отдавна и постепенно ситуацията се влошава, засягайки всички специалности в здравеопазването, като е особено изразен в тежките специалности, сред които попада педиатрията", каза и доц. Боряна Аврамова, член на ОС и началник на Клиниката по детска клинична хематология и онкология в болница "ИСУЛ- Царица Йоанна". По думите й силно изразен е проблемът и за осигуряване на медицински сестри.
"Създаването на болницата не е просто построяването и оборудването на сградата, а е концепция, заради която трябва да се промени и законодателството", каза адвокат Мария Шаркова, член на Обществения съвет. По думите ѝ изграждането на лечебното заведение трябва да съответства на европейските стандарти за качество, но в България няма механизми за измерване на качеството. "Трябва да бъде създадена и устойчива среда в бъдещата болница, в която лекарите и другите медицински специалисти да работят на основата на ясни и точни правила, което означава, че трябва да се променят действащите медицински стандарти и да се създадат нови, особено по тесните педиатрични специалности, палиативните грижи и пренаталната диагностика", добави тя.
Съществуват и правни проблеми относно статута на болницата и функционирането ѝ, посочиха още от Съвета. Оттам смятат, че бъдещата детска болница трябва да бъде търговско дружество и финансирането му да бъде чрез клинични пътеки и приоритетно финансиране за определени дейности, каквото следва да има и за болниците в страната, които извършват подобно лечение в педиатричните си структури. За да може в бъдещата детска болница да се обучават студенти, специализанти и докторанти, е необходимо тя да бъде правоприемник на съществуващата болница "Проф. Иван Митев" и така да има своята "история", каквито са и законовите изисквания, предлагат още от Обществения съвет.
ПРОЦЕДУРИ
През януари 2024 г. "Здравната инвестиционна компания за детска болница" подписа споразумение с Европейската инвестиционна банка за предоставяне на безвъзмездна техническа помощ. Споразумението предвижда изготвяне на три документа - Структура, обхват и капацитет на болницата, в който ще са посочени обхватът на специалностите, терапевтичните и хирургични структури, диагностичните структури, дневен стационар, брой и вид клиники и др.; Функционален доклад или техническото задание за проектиране, който ще включва брой болнични легла, обхват на спешното приемно отделение, дневен стационар, операционни и диагностични кабинети, болнични стаи, изисквания за електроинсталация, отопление и вентилация; и Обхват на оборудване и обзавеждане.
"Европейската инвестиционна банка, която направи анализа на нуждата от бъдеща национална детска болница, заяви желание да участва като възможен заемодател на държавата, ако се наложи взимането на заем, който би бил на преференциални условия", каза още проф. Литвиненко. Предстои банката да изработи и техническото задание на бъдещата болница, както и да избере изпълнител на техническия проект на детската болница, припомни той. Срещата с представители на тази банка е в края на месец май. Ще бъдат поканени и членове на Обществения съвет.
След събарянето на сградите на терена, определен за изграждане на сградата на детската болница, предстои издаването на виза за проектиране на бъдещия обект. Когато документът бъде издаден, ще се премине към обявяване на процедура по избор на проектант и авторски надзор на болничен комплекс. Заложеният срок за проектирането на Националната детска болница е около 6 месеца. При готов проект, той следва да получи одобрение от министерството на регионалното развитие и благоустройството, което издава и разрешението за строеж. На базата на това разрешение се обявява процедура за избор на изпълнител за изграждането на сградата. Срокът за строеж е 28 месеца. Когато сградата е построена, министерството на регионалното развитие трябва да издаде удостоверение за въвеждане в експлоатация. Междувременно следва да бъдат обявени и процедури за избор на доставчици за оборудване и обзавеждане.
ПРОВЕРКА
Междувременно премиерът Димитър Главчев изпълни намерението си и възложи на ДАНС проверка по случая с проекта за болницата “Мама и Аз”. Главчев е изпратил и сигнал до прокуратурата за предприемане на дейстивя по компетентност. От правителствената пресслужба уточняват, че до двете институции са изпратени наличните в администрацията на МС документи по случая, както и изготвения доклад от здравно министерство по искане на Главчев след скандала с одобряването на болницата. Както “Сега” писа, проектът за нова болница с педиатрично отделение на “Търговска лига” получи зелена светлина в МС без никакви дискусии на фона на голям излишък на легла в столицата. Проектът предизвика много критики и заради припокриването на предвидените детски отделения с бъдещата национална детска болница. Решението бе безславно отменено, а според разпространена от МЗ хронология основната комплексна оценка за откриване на болницата от страна на агенция “Медицински надзор” е от 2023-а г.
“Във връзка със силния обществен отзвук, породен от притеснения относно даденото одобрение за създаването на лечебното заведение, премиерът Главчев настоява ДАНС да извърши проверка относно действията на Министерството на здравеопазването, Националната здравноосигурителна каса и Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ по всички етапи и всички процедури от момента на иницииране на процедурата до настоящия момент.
В сигнала до прокуратурата Главчев иска да бъде направена проверка, която да установи налице ли са данни за извършване на престъпления по посочените факти и обстоятелства, свързани със създаване на болницата, както и на извършените в тази връзка действия от МЗ, НЗОК, ИА „Медицински надзор“ от момента на иницииране на процедурата”, пишат от правителствената пресслужба.