Медия без
политическа реклама

В детската болница няма да има психиатрия и пластична хирургия

Обмисля се обаче детско болнично училище

30 Юли 2024
На 1 юли премиерът Димитър Главчев и здравният министър Галя Кондева провериха как върви събарянето на старите сгради на терена в Горна баня, където ще се строи новата болница.
БГНЕС
На 1 юли премиерът Димитър Главчев и здравният министър Галя Кондева провериха как върви събарянето на старите сгради на терена в Горна баня, където ще се строи новата болница.

Проектът за национална детска болница навлезе в нов етап - започна обсъждането на структурата й. Днес в МЗ имаше работна среща, на която бе обсъден доклад по този въпрос. Той е изготвен от белгийско-испански консорциум, избран от Европейската инвестиционна банка.

Докладът обхваща предполагаемата структура на бъдещата болница с видовете отделения, със специалистите, които ще трябва да работят в нея - доста сложна структура, която на места е нова за нас, тъй като се говори за изнесена домашна медицина, за дневен стационар. Някои от предложенията за нас са частично познати, а други не са практика в страната ни и изискват промени в нормативната база, обясни проф. Иван Литвиненко, председател на Обществения съвет. Предвижда се в бъдещата детска болница да се включат всички субклинични специалности на педиатрията, посочи още проф. Литвиненко, цитиран от БТА. По думите му се предвижда и осигуряването на палиативни грижи за болните деца. В отговор на въпрос дали се предвижда в бъдещата болница да има детска психиатрия той уточни, че темата подлежи на обсъждане.

В болницата няма да има детска психиатрия, тъй като тази клиника ще остане в Александровска болница, няма да има и пластично-възстановителна хирургия, която ще остане в болница „Пирогов“, каза д-р Влатко Глигоров, директор на Здравната инвестиционна компания за детска болница.В отговор на въпрос за идеята за изграждане и на хеликоптерна площадка на територията на бъдещата детска болница д-р Глигоров посочи, че според него това не би било проблем. За осигуряването на кадри за бъдещата болница той каза, че Министерството на здравеопазването подема инициатива за обучение на лекари в дефицитни специалности, като са обявени 13 специалности, които държавата целево ще субсидира и целево ще бъдат стимулирани работещите в структурите на детското здраве. По думите му нормативни промени ще трябва да се извършат в медицинските стандарти и евентуално в Закона за лечебните заведения.

Надежда Рангелова, член на Обществения съвет, поясни, че в доклада са посочени непознати за страната ни подходи – интегрирана грижа за пациента, което е подход, изцяло центриран върху нуждите на детето и родителя му; подобряване на комуникацията между лекар, пациент и родител; въвеждане на детско болнично училище; промяна в начина на финансиране, който да не е под формата на клинични пътеки; въвеждане на поддържащи професии, които в България липсват – детски здравен специалист. Настояваме да бъде изготвен финансов и икономически анализ, който да показва как ще се осигурява бъдещата болница, добави Рангелова.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата