Медия без
политическа реклама

"Антикорупция" се включи в тормоза срещу активисти за детската болница

Комисията е привикала адвокат Мария Шаркова и журналистката Надежда Цекулова

В България няма детска болница, където да работят всякакви специалисти и да бъдат обгрижвани най-тежките случаи.
Снимка: Архив
В България няма детска болница, където да работят всякакви специалисти и да бъдат обгрижвани най-тежките случаи.

Прокуратурата и Комисията за противодействие на корупцията са се включили в тормоза срещу активисти за национална детска болница. Това се разбра от пост на адвокат Мария Шаркова във Фейсбук. "След ДАНС, от днес ме викат за сведения от Комисията за противодействие на корупцията. Не ми е ясно точно защо, освен, че има "проверка", възложена от прокуратурата - какво се проверява, кой е обект на проверка и за какво съм им аз - предстои да разберем", казва тя.

Както е известно, "Търговска лига", която искаше да строи болницата "Мама и аз", подаде сигнали в ДАНС срещу участниците в Обществения съвет за национална детска болница. Сигналите срещу членове на съвета, които са предимно лекари и общественици, са заради позициите им около изграждането на болницата "Мама и аз".

По същия начин КПК е привикала и Надежда Цекулова - друг член на съвета и авторитетен здравен журналист, потвърди тя пред "Сега". Неизвестно е каква е причината да бъдат викани двете. Но това подозрително съвпада със статия в кафявите медии, в която се призовава двете да бъдат проверени за конфликт на интереси.

Антикорупционната комисия обаче има правомощия да разследва само лица на висши държавни позиции, каквито двете не са, освен ако участието им в съвета не се приема за такава. Всеки гражданин по принцип е длъжен да се яви пред комисията, ако бъде призован да даде сведения или показания.

"Нямам от какво да се притеснявам. Притеснява ме, че институциите са се захванали с нас, самосезират се по публикации в кафяви медии. Не се чувствам защитена от нашата правова държава. В една правова държава тези институции въобще не трябваше да ни проверяват по подобни сигнали, защото това не влиза в техните правомощия", коментира пред "Сега" Шаркова.

"Сега" чака отговори от прокуратурата какъв е поводът за проверката, по която са извикани Шаркова и Цекулова.

Решението на кабинета "Главчев" да одобри създаването на частната болница с акцент върху майчиното и детското здраве на територията на София за 120 млн. лв., взето без никакво обсъждане, предизвика гнева на педиатричната общност. Причината е, че според данните за болничната заетост в София няма нужда от толкова голяма болница. Освен това докато благославя поредната частна болница, държавата десетилетия неглижира създаването на Национална детска болница и не взема реални мерки срещу огромния недостиг на лекари и медицински сестри в детското здравеопазване. Така деца със сериозни диагнози се прехвърлят от болница в болница, без да има място, където да получат комплексна грижа. Явно стреснат от обществената реакция, кабинетът отмени решението си на следващия ден. 

Привикването от ДАНС беше определено като "сплашване" от Цекулова. "Сега" изпрати въпроси до ДАНС преди близо месец, но отговори и досега няма. Заради случая ПП-ДБ поискаха изслушване на председателя на ДАНС Пламен Тончев в парламента и неговата оставка. Получиха само изслушването.

Уронен престиж може да се защитава с дело за клевета и обида, може да се подаде сигнал и до прокуратурата, ако има престъпление, но в случая сезирането на ДАНС е странно, а работата на агенцията по сигнала, още повече, тъй като става дума за частен субект, чиито интереси не са въпрос на национална сигурност, коментираха пред "Сега" юристи.

"Търговска лига" атакува пред Върховния административен съд решението на правителството от 1 май, с което кабинетът отмени решението си от 30 април за създаването на болницата. Делото е насрочено за януари догодина.

Междувременно пък Главчев сезира прокуратурата и ДАНС, за да бъде направена пълна проверка на фактите и обстоятелствата, свързани с даването на разрешение за изграждане на лечебното заведение. В сигнала до прокуратурата Главчев иска да бъде направена проверка, която да установи има ли данни за извършване на престъпления с действия от Министерството на здравеопазването, НЗОК, агенция "Медицински надзор" от момента на иницииране на процедурата. Прокуратурата образува проверка и я възложи на Комисията за противодействие на корупцията. Съдбата на сигнала на Главчев до ДАНС е неизвестна.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата