Медия без
политическа реклама

Общини масово газят правилата за опазване на зелените площи

Поне 157 наредби на местната власт са в противоречие със свързаните с тях закони

С подзаконовите актове се разрешава в озеленени площи да се поставят обекти, каквито законът не позволява, констатират от прокуратурата.
Илияна Кирилова
С подзаконовите актове се разрешава в озеленени площи да се поставят обекти, каквито законът не позволява, констатират от прокуратурата.

Общински наредби, касаещи степента на застрояване в паркове и градинки и опазването на озеленените площи в съответната община, масово нарушават Закона за устройство на територията и позволяват по-голямо застрояване от позволеното. Това съобщава Върховната административна прокуратура след поредна проверка на законността на различни подзаконови актове. Установени са общо 157 наредби, в които са допуснати различни нарушения.

Разкрити са случаи, в които местната власт допуска възможност в паркове и градини да се разполагат кафенета, сладкарници и други обекти в съществено противоречие със ЗУТ. „Така на практика с подзаконовите актове се разрешава в озеленените площи да се намират обекти, каквито законодателят не позволява”, отчита прокуратурата.

Нарушения са констатирани и относно разрешената площ на преместваемите обекти, които могат да се поставят в зелени зони. По закон те не могат да надхвърлят 10% от площта на имота, но в редица общини е установено различно процентно съотношение.

В други подзаконови актове са предвидени незаконосъобразни възможности за промяна предназначението на съществуващите озелени площи, продължават от прокуратурата. По силата на ЗУТ не може да се променя предназначението на озеленените площи, които са реализирани и съществуващи. Изключението засяга единствено части от имоти, които не са реализирани, и то за изграждане на елементи на техническата инфраструктура или на специални обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната.

В общински наредби обаче местните власти не правят подобно разграничение, като по този начин допускат постигането на промяна на предназначението, което е против правилата на закона.

ВАП е открила противоречие между общински наредби и други закони. Най-честите случаи са на въвеждане на санкции, несъобразени със Закона за движение по пътищата при паркиране на пътни превозни средства в паркове и градини. Законът за управление на отпадъците се нарушава при замърсяване на озеленените площи, Законът за ветеринарномедицинската дейност не се спазва в частта за забраните за извеждане на кучета без повод, а на агресивни кучета - и без намордник, както и за разхождането на кучета на детски площадки и на места, обозначени от общините със забранителни знаци.

Открити са и разпоредби, с които е предвиден режим за използване на озеленените площи, различен от Закона за местните данъци и такси. „С цел да не се злепоставят публични права в този закон се регламентира, че за ползване на терени общинска собственост се внася такса. От своя страна местните органи изискват заплащане на наем и така компрометират интересите на общината, защото за дължимостта на наем е нужно сключване на договор, а за събиране на таксата – не”, посочват от ВАП.

Установени са и разпоредби, с които се дава възможност кметове на общини да овластяват други лица да издават наказателни постановления, чрез които се налагат санкции. Процедирането в тази част е в нарушение на правилата на член от Закона за административните нарушения и наказания и на Закона за местното самоуправление и местната администрация, според които такива права могат да упражняват само от кмета или от заместник-кмета. „По този начин се създава вероятност в крайна сметка нарушители да не понесат нормативноустановена отговорност”, коментират от ВАП.

Сред общините в нарушение са Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Русе, Сливен, Благоевград, Враца, Кюстендил, Кърджали, Перник, Силистра, Търговище, Монтана, Созопол, Поморие, Царево, Трявна, Казанлък, Девин, Ботевград, Троян, Димитровград, Асеновград, Сапарева баня, Тетевен, Драгоман, Доспат, Свиленград, Минерални бани, Оряхово, Горна Оряховица, Симеоновград, Харманли, Доспат, Тополовград и др. София липсва сред нарушителите.

КАКВО СЛЕДВА

От прокуратурата съобщават, че във връзка с образуваните преписки вече са подадени над 100 протеста до административните съдилища в страната.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата