Медия без
политическа реклама

ОССЕ препоръча таван на фирмените дарения за партиите

05 Дек. 2019
Йордан Цонев от ДПС беше един от основните поддръжници на корпоративното спонсорство на партиите.
Илияна Кирилова
Йордан Цонев от ДПС беше един от основните поддръжници на корпоративното спонсорство на партиите.

Неласкава външна оценка получиха управляващите за промените, които направиха в системата на финансиране на политическите партии. През лятото, след договорка между ГЕРБ и ДПС, парламентът прие, че държавната субсидия за правоимащите формации ще бъде съкратена от 11 лв. на 1 лв. на действителен глас. Като компенсация беше премахната забраната да се приемат дарения от фирми, фондации и НПО-та, за което настоя движението на Ахмед Доган.

Промените обаче не бяха одобрени от Службата за демократични институции и права на човека към ОССЕ. В становище, поискано от зам.-председателя на Народното събрание Кристиан Вигенин от БСП, службата препоръчва на българските законотворци да отменят изцяло законовите поправки.

В становището изрично се подчертава, че да се разреши на партиите да получават неограничени дарения от частни субекти, крие рискове. И се посочва, че е добре законодателите да въведат лимити за техния размер, тъй като в противен случай може „политическите партии да станат напълно зависими от богатите юридически или физически лица“.

От службата посочват, че някои наблюдатели на ОССЕ са препоръчвали в миналото да бъдат намалени държавните субсидии за партиите. Рязкото им орязване точно преди избори, както беше направено, обаче можело да наруши принципа на политическия плурализъм. „Докато реформата на процеса на публично финансиране потенциално би могла да доведе до по-равен старт, измененията всъщност имаха обратен ефект, като направиха неблагоприятно положението на партии без значителни спестявания или партии, които току-що са предприели значителни инвестиции, или по-малки партии, без достъп до значителни частни дарения, малко преди провеждането на избори“, пише в становището.

От службата предлагат на българския парламент да обсъди и премахването на законовата разпоредба, която позволява на властите да разтурят партиите, които не са участвали в избори в продължение на 5 години.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата