Медия без
политическа реклама

Отново едва 1/3 от хората ходят на профилактичен преглед

Чакането пред лекарския кабинет отказва пациентите от профилактичния преглед, смятат джипитата.
Илияна Кирилова
Чакането пред лекарския кабинет отказва пациентите от профилактичния преглед, смятат джипитата.

38 на сто от населението е отишло на задължителния годишен профилактичен преглед през 2018 г., обяви пред Би Ти Ви шефът на дирекцията по извънболнична помощ в здравната каса Галина Йорданова. "Това обаче са предимно хора, които страдат от хронични заболявания и по един или друг повод те са посетили своя личен лекар и там са се информирали за това, че имат право на профилактичен преглед", допълни тя.

Традиционно от касата всяка година отчитат, че само една трета от осигурените са отишли на профилактичен преглед. Тази година дори данните са за по-висока посещаемост, тъй като е имало години с 33-35 на сто отчетени прегледи.

"Трябва да има текст, според който семейните лекари са длъжни да уведомяват гражданите за профилактичните прегледи. През 2019 г. ще бъдат взети мерки как и по какъв начин ще бъдат уведомявани пациентите за профилактични прегледи, както и каква ще е отговорността както на лекаря, така и на пациента при неосъществяването на такъв преглед", обяви Йорданова. "НЗОК винаги е прегръщала идеята за онлайн отчитане в реално време", добави тя.

Йорданова припомни, че за тези, които не се явяват на профилактични прегледи, по закон са предвидени глоби, както и загуба на здравноосигурителните права за един месец. Досега обаче нито са налагани глоби, нито са отнемани права.

"На повечето хора е ясно, че трябва да минат на профилактичен преглед. Тежката административна работа на лекарите обаче е причина за опашките пред кабинетите и това често отказва пациентите да ходят на преглед”, коментира д-р Николай Брънзалов, зам.-председател на лекарския съюз. "Обемът на прегледи не е толкова голям, колкото е обемът на тежкото администриране. Тези опашки, които плашат хората, не се дължат на това, че докторите преглеждат бавно, а на това, че прегледът е една минута, а писането 10“, обясни Брънзалов.

 

Последвайте ни и в google news бутон