Медия без
политическа реклама

Парламентът откри процедурата за нов шеф на КПКОНПИ

Шефското място в антикорупционната комисия е овакантено вече трети месец, след като бившият й ръководител Пламен Георгиев подаде оставка заради скандала с терасата му.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Шефското място в антикорупционната комисия е овакантено вече трети месец, след като бившият й ръководител Пламен Георгиев подаде оставка заради скандала с терасата му.

След 3 месеца и половина протакане народните представители най-накрая откриха процедурата по избор на нов шеф на Антикорупционната комисия (КПКОНПИ), след като бившият ѝ ръководител Пламен Георгиев подаде оставка в последния ден на юли заради скандала с огромната му тераса, върху която бяха изградени незаконни навеси. В първия си работен ден след ваканцията за местните избори депутатите приеха без дебат процедурните правила, по които парламентът ще избере кой да застане начело на комисията.

Всеки от кандидатите за поста ще премине през проверка за принадлежност към разузнавателните служби на Българската народна армия и Държавна сигурност. Противно на логиката обаче никой от тях няма да бъде предварително проверен за конфликт на интереси и имущество, каквото предложение беше обсъдено преди месец в парламентарната комисия за предотвратяване на корупцията. На практика новоизбраният шеф на КПКОНПИ подава цялостна имуществена декларация едва след като е избран да ръководи комисията. По този начин ще бъде проверяван от подчинените му в антикорупционния орган.

Законът за КПКОНПИ предвижда при предсрочно прекратяване на мандата на член на комисията на негово място да се избира друг в срок до 2 месеца. Парламентът обаче не се вмести в тази рамка, тъй като от оставката на Пламен Георгиев минаха 3 месеца. През това време бившият шеф смени два поста. Първоначално Висшият съдебен съвет прекъсна лятната си ваканция в началото на август, за да го възстанови като прокурор в Специализираната прокуратура. Само няколко дена по-късно Министерският съвет тайно назначи Георгиев за консул във Валенсия. Той обаче замина за Испания през октомври, тъй като в продължение на два месеца посещаваше Дипломатическия институт към МВнР. Едва през октомври Георгиев поиска от съдебните кадровици да го освободят от длъжността "прокурор", тъй като тя е несъвместима с консулската работа.

Бившият началник на КПКОНПИ дори склони да събори навесите върху огромната си тераса от 187 кв. м, която в крайна сметка му струваше поста, тъй като е "пропуснал" да я впише в имуществената си декларация. Това се случи, след като столичната община "Слатина" констатира, че допълнителните постройки върху балкона са незаконни. Пламен Георгиев първоначално обжалва акта за събаряне, но няколко дни по-късно се отказа от съдебна битка и отстрани постройките.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата