Парламентът прие на първо четене два законопроекта за защита от домашното насилие - на БСП и общ на ГРЕБ-СДС и ПП-ДБ. До голяма степен дебатът повтори този от 48-то НС. Фокусът се измести от това как да се помогне на жертвите на домашно насилие към обиди между законодателите и обвинения в кражба на законопроекти. Отделен законопроект се опитаха да прокарат от ИТН, но тяхното предложение не спечели одобрението на депутатите.
Любопитно е, че законопроектът на ГЕРБ и ПП-ДБ използва за основа този на Надежда Йорданова от "Демократична България", който в миналия парламент бе отхвърлен с гласовете на герберите и ДПС. Сега на първо място като вносител е посочен лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
"Възраждане" подеха старата песен на нов глас - че са против еднополовите двойки да имат право на защита, уредена от закона за защита от домашното насилие, както и срещу това неправителствени организации да предоставят защита на жертвите. "Да не вадим Торбалан в лицето на едно НПО, което идва да плаши", каза Настимир Ананиев от ПП-ДБ. Цончо Ганев от националистите не пропусна да изтъкне, че ПП-ДБ са подкрепили законопроекта на ГЕРБ. "Все пак ще управляват заедно", заяде се Ганев.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова обаче се ядоса на "Възраждане" и ги обвини, че са откраднали борбата срещу "джендър идеологияга" от социалистите. "Вие от "Възраждане" сте новото "Продължаваме промяната". Идвате наготово и мислите, че ще отнесете тази тема със себе си, но няма. Крадци на борбата с джендър идеологията! Вие сте новото ПП - бързо, временно и затихващо", ядоса се Нинова. БСП отдавна обвиняват бившите си коалиционни партньори от "Продължаваме промяната", че са откраднали социалната политика и модела за борбата с ГЕРБ от левицата.
КАКВО СЕ ПРЕДЛАГА
В миналия парламент законопроектът на БСП беше кратък и предлагаше защитени жилища във всеки областен град, в които да бъдат настанявани жертвите на домашно насилие. Сега се предлага извършителят на домашно насилие да се отстранява от общото жилище с жертвата за срок, определен от съда; да няма право да я приближава, нито да контактува с нея, както и насилниците да нямат право да притежават огнестрелни оръжия.
Предлага се да се създаде Национален съвет за превенция и защита от домашно насилие към Министерския съвет, както и регистър с информация за жертвите и отношенията им с насилника, вида насилие, продължителността и последствията от него. Предвижда се да бъде публикувана информация за подаваните от жертвите жалби и предприетите мерки.
Седващата стъпка е текстовете да бъдат обединени в общ законопроект, който да бъде гласуван на второ четене.