Размяната на обиди между депутатите в парламента, подхвърлянето на непристойни изрази и подвикванията от място не подминаха първото четене на два законопроекта за защита от домашно насилие. Вносител на единия е бившият правосъден министър Надежда Йорданова от "Демократична България", а на другия - Корнелия Нинова от БСП.
Със заявка за сериозен разговор по темата тръгнаха от "Демократична България" и "Продължаваме промяната", но опитите им бяха туширани най-вече от депутатите на "Възраждане". Така те потънаха в разсъждения за "третия пол", Истанбулската конвенция и "джендър идеологията", измествайки фокуса от сериозната тема за защитата от домашно насилие. В крайна сметка и двата законопроекта бяха отхвърлени от народните представители.
По ирония на съдбата гласуването се разви в деня, в който във Варна бе открит трупът на 31-годишна жена. "Отвратително бе да наблюдавам, че когато колегата ми Настимир Ананиев съобщи, че дебатът се развива в деня, в който бе намерено тялото на убитата жена, някои се подхилкваха", заяви Мирослав Иванов от ПП. "Няма Истанбулска конвенция, а това, че много наши сънародници, жени и деца, са жертва на домашно насилие. Нека покажем, че осъзнаваме, че има проблем и че той е сериозен. Да не ставаме жертва на долен популизъм, който няма място в тази зала", призова Иванов.
Двата законопроекта
Ябълката на раздора се оказа внесеният от "Демократична България" законопроект. Целите му са да се засили защитата на лицата, пострадали от домашно насилие с редица законодателни промени, като например да се издава забрана за притежание на оръжие от лица, които имат ограничителна заповед заради обвинение в домашно насилие; създаване на национален регистър на случаите на домашно насилие, както и създаване на мултидисциплинарни центрове, където здравни, социални и правни работници да оказват помощ на пострадалите. От БСП също внесоха законопроект за защита от домашното насилие, чийто акцент обаче е поставен само върху увеличаването на броя на кризисните центрове, в които се настаняват пострадалите от домашно насилие лица.
В пленарната зала БСП и колегите им от "Възраждане" остро се противопоставиха на предложението на бившия правосъден министър, тъй като според тях ДБ цели прокарване на Истанбулската конвенция и "джендър идеологията". "Не се въвеждат каквито и да било концепции, които българският Конституционен съд е обявил за противоконституционни", увери ги Надежда Йорданова. Срещу думите й веднага скочиха от "Възраждане", според които настоящият закон срещу домашното насилие работи добре и няма нужда от промени. Националистите нарекоха колегите си от ДБ и подкрепилите техния закон "съвременни български еничари", които "отварят вратата за прокарване на Истанбулската конвенция. Според "Възраждане" най-скандален е фактът, че ще се появят "практики като тези в Скандинавия да се отнемат деца от техните семейства и да се възпитават от неправителствени организации". Цвета Рангелова от националистите пък заподозря, че основата цел на законопроекта е защитата да се предоставя само и единствено от частни НПО-та, чиято услуга обаче ще бъде платена от данъкоплатците. "Никъде в текста не се говори за чуждестранни неправителствени организации, а пък в правото не съществува термин "частни НПО-та", отсече Йордан Иванов от ДБ.
НПО-та и шкембе патриоти
"Възраждане" предизвикаха гнева на Кремена Кунева от ДБ. "От тази трибуна колегите от "Възраждане" вменяват на всички, че думите "неправителствена организация" са нещо лошо. Държавата е в тежко положение и работата се извършва от неправителствени организации", каза Кунева, като подчерта помощта, които неправителствените органзации са оказали на пострадалите след наводненята в Карловско през септември. Искрен Митев от "Продължаваме промяната" пък изригна срещу националистите. "Позволявате някакви шкембе патриоти да не позволяват качествен дебат в тази зала. Нямат разумни аргументи и използват подвиквания и други инфантилни техники", заяви Митев, като помоли водещият заседанието Никола Минчев от ПП да изгони хората, които пречат на дебата. "Тогава ще останем в доста камерен състав", пошегува се Минчев.
Зам.-шефът на "Възраждане" Цончо Ганев заяви, че законопроектът дава възможност да се подават и фалшиви сигнали за домашно насилие срещу дете. "Няма процедура, при която един съсед се обажда и дава неверен сигнал за домашно насилие и детето да се отнеме от родителите му", контрира го Надежда Йорданова.
Съпротива
Иван Ченчев от БСП заподозря, че ДБ искат да "прокарат Истанбулската конвенция" и "не защитават християнските ценности". "Законопроектът най-много се подкрепя от Българския Хелзинкски комитет, който предлага думите "фактическо съпружеско съжителство да се замени с лица в интимна връзка". Христо Даскалов от ПП отвърна, че в Стара Загора се запознал с човек, за когото след две години разбрал, че живее с друг мъж като "момченце и момиченце". И добави със сериозен тон, че "не можем да възпрепятстваме естествените отношения между хората". Явор Божанков, независимят депутат, който в края на миналата година беше изключен от БСП, заяви, че законопроектът на социалистите е "отбиване на номера".
С драматична реч от трибуната илезе лидерът на БСП Корнелия Нинова. Тя заяви, че в "красивите думи" на Истанбулската конвенция и закона за защита от домашното насилие на ДБ се крият нелицеприятни неща. "Като в договорите, където с малки букви е записано нещо, което не се чете. Тихомълком Истанбулската конвенция и джендър идеологията пълзи по света, Европа и вече в България", каза Нинова. "Пет пъти оцелях от преврат в БСП и ми остана само едно - семейството и децата и за тях ще се боря докрай", драматично заяви лидерът на столетницата. Думите й бяха посрещнати с ирония от Настимир Ананиев от групата на ПП. "Госпожо Нинова, номинациите за "Оскар" приключиха", заяви той. И заподозря, че лидерът на социалистите се опитва да изкара политически дивиденти от темата за домашното насилие.
Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС заяви, че е време дебатът да се върне в темата. Но без особен успех. Тя заяви, че и двата законопроекта не са нищо повече от политически маркетинг, тъй като са внесени на една и съща дата - 25 ноември, когато се отбелязва световният ден за защита от насилие. "Внесохме този проект през 2018 г. и бе приет на първо четене, но не остана време за второ", защити се лидерът на БСП Корнелия Нинова от обвиненията в политически маркетинг.