Работещи перничани отправиха остри критики към поредния график за спирането на водата в района. Някои села в района ще имат вода през целия ден, но не и сутрин и вечер. В други населени места вода ще има само до обяд. Екоминистерството продължава да не казва как ще се реши проблемът с липсата на приток към язовир "Студена".
Селата Горно Драгичево, Рударци, кв. Кало, селата Витановци и Мешица ще имат вода по цял ден, но не и в удобно за хората време - от 8 до 20 часа. Други населени места трябва да пренастроят часовниците си и да изместят битовите дейности рано сутрин, защото вода ще има в диапазона от 5 до 13 часа. С такъв график ще работят чешмите в Профилакториума, Ралица, Могиличе и Калкас, от 5 до 12 часа ще има вода в ниската част на квартал Църква. В основните квартали на Перник хората ще имат достъп до вода от 14 до 22 часа по информация на zapernik.com. Страховете на хората са, че до пролетното пълноводие има много време и в един момент градът може да се окаже съвсем на сухо. В момента перничани имат вода във времето от 5.00 до 10.00 и от 17.00 до 22.00 часа.
И вчера Министерството на околната среда и водите не излезе с позиция за предложените при консултации в МРРБ алтернативни идеи за увеличаване на обема на яз. "Студена". Сред тях има екзотично предложение за ползването на водите от пещерите в района, има и идеи за правене на сондажи във вододайната зона и извеждането на водата директно към пречиствателната станция. През уикенда екоминистърът Нено Димов обяви, че е готов да поеме отговорност, ако премиерът му я потърси. Димов обаче отново прехвърли основната вина към ВиК дружествата.
БЕЗ ОТГОВОР
Продължава да стои въпросът на какво се дължи рязкото понижение в обема на язовира. От постановление на районната прокуратура в Перник, която установи бездействие на двамата министри и препрати преписката в Специализираната прокуратура в София, се разбра, че към октомври 2019 г. в язовира е имало 8 млн. кубически метра вода, а на 19 ноември от екоминистерството уведомяват Басейновата дирекция, че обемът е паднал на 4.7 млн. кубически метра. Месечният разход обикновено е около 1.6-1.8 млн. куб. м вода.