Медия без
политическа реклама

Перник е пред нов режим на водата без идеи за изход от кризата

Няма напредък по търсенето на алтернативи за водоснабдяването на региона

17 Дек. 2019
Нено Димов не чувства вина за кризата в Перник.
Илияна Кирилова
Нено Димов не чувства вина за кризата в Перник.

Работещи перничани отправиха остри критики към поредния график за спирането на водата в района. Някои села в района ще имат вода през целия ден, но не и сутрин и вечер. В други населени места вода ще има само до обяд. Екоминистерството продължава да не казва как ще се реши проблемът с липсата на приток към язовир "Студена".

Селата Горно Драгичево, Рударци, кв. Кало, селата Витановци и Мешица ще имат вода по цял ден, но не и в удобно за хората време - от 8 до 20 часа. Други населени места трябва да пренастроят часовниците си и да изместят битовите дейности рано сутрин, защото вода ще има в диапазона от 5 до 13 часа. С такъв график ще работят чешмите в Профилакториума, Ралица, Могиличе и Калкас, от 5 до 12 часа ще има вода в ниската част на квартал Църква. В основните квартали на Перник хората ще имат достъп до вода от 14 до 22 часа по информация на zapernik.com. Страховете на хората са, че до пролетното пълноводие има много време и в един момент градът може да се окаже съвсем на сухо. В момента перничани имат вода във времето от 5.00 до 10.00 и от 17.00 до 22.00 часа.

И вчера Министерството на околната среда и водите не излезе с позиция за предложените при консултации в МРРБ алтернативни идеи за увеличаване на обема на яз. "Студена". Сред тях има екзотично предложение за ползването на водите от пещерите в района, има и идеи за правене на сондажи във вододайната зона и извеждането на водата директно към пречиствателната станция. През уикенда екоминистърът Нено Димов обяви, че е готов да поеме отговорност, ако премиерът му я потърси. Димов обаче отново прехвърли основната вина към ВиК дружествата.

БЕЗ ОТГОВОР

Продължава да стои въпросът на какво се дължи рязкото понижение в обема на язовира. От постановление на районната прокуратура в Перник, която установи бездействие на двамата министри и препрати преписката в Специализираната прокуратура в София, се разбра, че към октомври 2019 г. в язовира е имало 8 млн. кубически метра вода, а на 19 ноември от екоминистерството уведомяват Басейновата дирекция, че обемът е паднал на 4.7 млн. кубически метра. Месечният разход обикновено е около 1.6-1.8 млн. куб. м вода.

Последвайте ни и в google news бутон