На всеки пет години страните от ЕС ще трябва да правят оценка на пътната безопасност. Това предвиждат нови правила, приети в понеделник от Съвета на ЕС. Идеята е да се намали броят на смъртните случаи и тежките катастрофи по пътищата. Обект на проверката ще са автомагистрали и други първокласни пътища извън трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T). Пътищата извън градските райони, построени с финансиране от Съюза, също ще са под наблюдение. Първите оценки на пътната безопасност трябва да бъдат завършени най-късно през 2024 г.
Може обаче да има и забавяне, тъй като, след като директивата бъде публикувана в Официалния вестник на ЕС, държавите членки ще разполагат с две години, за да приемат национални разпоредби, с които да я приложат на практика.
Оценката на пътната безопасност дава представа за моментното състояние на цялата обхваната от директивата пътна мрежа и се използва за оценка на риска от произшествия. При процедурите за оценка задължително трябва да се вземат предвид пешеходците, велосипедистите, както и други уязвими участници в движението. През 2017 г. почти половината от смъртните случаи при пътни произшествия в Общността са свързани с тях.
Според данни от последния доклад на Европейската комисия България е една от страните с най-висока смъртност в ЕС през 2018 г. На фона на хвалбите на управляващите и милионите, които се дават за строеж и ремонти на пътната инфраструктура, страната ни е сред лидерите в статистиката за най-опасни пътища в целия Европейски съюз. Преди нас е само северната ни съседка Румъния.
Данните показват, че 88 души на 1 милион население у нас са загинали през миналата година. За младите хора между 18 - 24 г. има много по-голям риск, отколкото за останалите възрастови групи. Над 65% от загиналите младежи в катастрофи са били шофьори, докато пешеходците са 8%.