Медия без
политическа реклама

По 757 души месечно са ставали българи тази година

БГНЕС

Средно по 757 души са придобивали българско гражданство месечно от началото на тази година до края на септември. Това показват отчетите на ресорната комисия към вицепрезидента Илияна Йотова. Указът на вицепрезидента е последният етап от процедурата по получаване на гражданство. Общият брой на новите българи за деветте месеца е 6819. Увеличението в сравнение с 2017 г. е повече от двойно. Тогава за цялата година българи са станали 3631 души, или средно по 302 месечно. В месечните отчети не е посочено от кои страни са новите българи. Данни има в годишния отчет. За 2017 г. най-много са били македонците - 1150, следват ги украинците - 710, израелците - 303, турците - 294. Българи са станали и по един човек от Германия, Нигерия, Етиопия, Куба, Еквадор, Швейцария, Китай.

Само в периода юли - септември тази година вицепрезидентът Илияна Йотова е издала укази за придобиване на българско гражданство на 2376 души. Отчетът не разделя хората по основанието, на което е получено гражданството - дали е заради произход, дългосрочно пребиваване в страната, особени заслуги към нея или интерес на България от натурализацията. Неотдавна в. "Сега" писа, че  никой не следи сделките "паспорт срещу инвестиции".

За същия период е отменена натурализацията на 5 лица, защото са укрили данни, които биха били основание за отказ. Става дума например за наложена мярка за експулсиране за нелегално влизане и престой на чужда територия, криминална регистрация за нелегална имиграция и нарушаване на закона, влязла в сила осъдителна присъда. Отказано е даването или възстановяването на гражданството на 456 души. Подобна е картината и за първите две тримесечия на годината.

В края на октомври прокуратурата се задейства срещу търговията с документи за българско гражданство в Агенцията за българите в чужбина. За такава търговия се говори от години, подавани са и сигнали от Министерството на правосъдието. Обвинения за организиране на престъпна група за подкупи и търговия с влияние бяха повдигнати на четирима души, сред които председателят и главният секретар на агенцията - Петър Харалампиев и Красимир Томов. Според разследващите те са търгували с удостоверения за български произход.

ГОВОРИ СЕ

"Има случаи, в които са се давали 25 - 30 хиляди евро за придобиване на българско гражданство от хора, да кажем, че тяхното минало е обременено. Хора, да кажем, с криминални наклонности, които са получавали българско гражданство и после отиват в чужбина, и това е лицето на България. Имаме данни, разбира се, не сме установили в конкретика, говори се за това, не казвам, че сме събрали доказателства." Това отговори в неделя пред БНР председателят на антикорупционната комисия Пламен Георгиев на въпрос, свързан с информация, че чужденци, издирвани от Интерпол, са получили гражданство. В петък от Министерството на правосъдието обявиха, че проверка на въпросните публикации е показала, че няма такива случаи в периода 2013 - 2018 г.

ОПРАВДАНИЕ

Министърът на правосъдието Цецка Цачева отрече вчера пред Би Ти Ви уволнението на шефката на дирекция "Българско гражданство" в министерството Катя Матева да е политическа саморазправа заради подадените от нея сигнали за участието на политици в престъпни практики при даването на гражданство. По думите на Цачева дисциплинарното производство срещу Матева е била образувано, след като са установени загубени и затлачени 17 000 молби. Освен това допускът до класифицирана информация на Матева бил отнет, срещу нея имало и прокурорско разследване.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?