Медия без
политическа реклама

Покрай концесия за колела под наем София раздава и рекламни площи

Операторът няма да е мотивиран да развива екологичния транспорт заради солиден паралелен приход, смята опозицията в СОС

Илияна Кирилова

Столична община ще направи нов опит да даде на концесия отдаването на велосипеди под наем въпреки критиките, че това ще стане с неамбициозен проект, който на практика няма да стимулира развитието на този екологичен вид транспорт. С гласовете на управляващото мнозинство- коалициите ГЕРБ-СДС и ВМРО-"Атака", транспортната комисия в Столичния общински съвет реши да даде 8-годишна концесия на сдружението "София Байкс", свързана с дружество "Моушън артс" ООД, което се занимава с рекламата в метрото. Решението трябва да бъде потвърдено на предстоящата сесия на столичния парламент в четвъртък.

През 2017 г. СОС избра "София Байкс" да дава колела под наем след конкурс, в който участваха още 3 фирми и консорциуми. Последваха жалби пред КЗК и съдебни обжалвания, като м.г. Върховният административен съд постанови СОС да продължи процедурата, спазвайки дадените й съдебни указания.

Концесията предвижда "София Байкс" да плаща  прогресивна такса на Столична община. През първата година тя ще е 30 000 евро без ДДС, през втората - 50 000, през третата- 60 000. През 4-а и 5-а таксата ще е по 80 000, през 6-та - 100 000, а през 7-а и 8-а - по 150 000 евро. "София Байкс" трябва да направи и инвестиции във веломрежата на стойност 1,15 млн. евро без ДДС. Сдружението ще изгради 33 стоянки, преди всичко в централната част, на които ще се предлагат общо 400 колела. Първите 30 минути с тях ще са безплатни, след което таксата не трябва да е по-висока от цената на билет за градския транспорт. Ще се продават и еднодневни и месечни велосипедни карти.

В същото време Столична община ще даде право на концесионера да събира и приходите от 150 рекламни съоръжения, голяма част от които ще са разположени по бул. "Витоша", по ул. "Солунска" и по бул. "Васил Левски". Това условие в конкурса бе силно критикувано от опозицията в СОС - "Демократична България", БСП и представителят на "Спаси София" Борис Бонев. Той изчисли, че с приходите от предоставените му рекламни елементи за по-малко от две години концесионерът ще покрие разходите си за целия период на договора. "След това говорим само за огромни печалби. Което не е лошо, стига да имаше изисквания с парите да се развива веломрежата и да се увеличава броят на ползващите я пътници, каквото обаче няма", коментира Бонев.

Според него планираната мрежа е ограничена и няма да заинтригува столичани. Бонев коментира и че местата на 33-те станции са планирани преди повече от 5 г. и към момента част от тях не отговарят на развитието в града. Обърнато бе и внимание, че схемата не е взела предвид наличието на трети лъч на метрото и не е предвидила стоянки пред станциите му. Абонаментните карти за велосипедите пък няма да се зареждат чрез т.нар. тикет система за таксуване в градския транспорт, която трябва да заработи от Нова година. "Това не е опит за концесиониране на дейността по отдаването на велосипеди под наем, а е концесия за реклама, към която велосипедите са бонус", коментира Бонев. Той попита и защо в договора няма изискване на качество на услугата, за броя осъществени пътувания и т.н. Представителят на "Спаси София" предложи доклада да се отложи до получаване на пълна информация за условията на конкурса, но искането му бе отхвърлено от управляващите. 

 

"Велосипедите са смокиновият лист за другите желания, но това очевидно не е начинът за развитие на велосипедния транспорт в София", коментира Калоян Паргов от БСП, който е зам. председател на транспортната комисия. Според сдружението "Велоеволюция" Столична община трябва да постави на оператора цели за развитие на мрежата и задължително да я обвърже със системата на градския транспорт, за да бъде тя атрактивна за софиянци. "В противен случай усилието на Столична община ще бъде безполезно. Нещо повече, без използваемост на системата центърът на София ще се сдобие с 33 паметника на глупостта", коментира Радостина Петрова от сдружението. 

Представителят на Столична община Цветан Стоевски отговори, че обвързването на велоконцесията с предоставянето на реклама е практика и в други градове в Европа. "Изследванията ни показаха, че единственият стимул за масовото използване на велосипеди е те да са безплатни. Велоконцесията няма как да се издържа от таксата за ползването на колелетата. И тъй като разходите за поддръжката им не са малки, решихме да я комбинираме с допълнителни приходи от реклама. Европейска и световна практика е този бизнес да се управлява от рекламни фирми", коментира Стоевски. Той допълни, че местата на стоянките могат да се променят, ако интересът към колелата под наем не е задоволителен.    

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата