Полицията вече ще охранява протестите със специални жилетки, на които ще пише „Антиконфликт“ или „Диалог“. Това предвижда поправка в наредбата за униформеното облекло в МВР. В момента тя е пусната за обществено обсъждане.
Предложението е при охрана на протести на светлоотразителните жилетки за служебно ползване на предната лява част да се поставят надписи „Антиконфликт“ или „Диалог“, а на гърба - „Полиция“.
"Едни от основните приоритети на служителите от МВР е опазването на обществения ред, предотвратяване и намаляване на престъпните деяния, битовите кражби и защита на законността", пишат в мотивите към поправката от министерството. Оттам обясняват, че "стратегията „Антиконфликт“ се налага заради "динамичната обстановка и зачестилите протестни шествия". Необходимо било бързото им разпознаване и отличаване, както и личната защита на живота и здравето им при изпълнение на служебните задължения.
Още при протестите преди 5 години полицаите тестваха "диалогични" жилетки по инициатива на ръководството на СДВР. Идеята беше да покажат на гражданите желанието си за толерантност и овладяване на напрежението.
В събота в София полицаи се самообезвредиха със собствения си лютив спрей при опит да спрат протестиращи в центъра на София. Видеозапис от инцидента бе разпространен в социалните мрежи и се превърна в един от най-гледаните клипове в мрежата. Куриозната случка се разигра пред сградата на правителството. Протестиращи срещу политическата система, организирали се в социалните мрежи, се сблъскаха с полицейски кордон. Броят на полицаите значително надвишаваше броя на протестиращите. Демонстранти опитаха да пробият кордона, а други започват да клатят полицейски бус. Тогава униформените решават да отвърнат с лютив спрей, но заради силния насрещен вятър се самообгазиха. Демонстрантите им дадоха кърпички и вода, за да си измият очите.
От МВР обявиха единствено, че пострадали и арестувани няма. Трима души били прегледани от лекар, но били освободени.
ИСКАНИЯ
Включилите се в протеста , някои от които бяха облекли жълти жилетки, се обявиха за нова конституция и поискаха борба с корупцията. Основното им искане обаче бе за провеждане на национален референдум "за промяна на системата на управление към пряка демокрация". Недоволните граждани настояха също така и за оставката на правителството и насрочване на нови парламентарни избори.