Фирмите, които ползват под наем общински обекти или обекти на общинските дружества на Столична община и чийто бизнес е затворен през извънредното положения, ще бъдат освободени от наем за неговия срок. В същото време дружествата, чиято дейност не е прекратена, но оборотът им от 13 март насам е паднал с между 20 и 50% в сравнение със същия период на м.г., ще получат фиксирана отстъпка в размер на 20% от наема. Ако намалението на оборота е над 50%, намалението ще е половината от наема. За фирмите, чийто оборот е паднал с до 20 на сто, не се предвижда никакво облекчение. Това гласува днес комисията по финанси и бюджет в Столичния общински съвет. Предложенията са внесени от представители на различни политически групи и бяха приети единодушно. Предстои в четвъртък те да бъдат разгледани и на сесия на СОС.
На търговците на пазарите, регистрирани по Закона за занаятите, отстъпката от наема ще в размер на 50%. За да я получат обаче, и селскостопанските производители, както и управителите на фирми, ползващи общински обекти, ще трябва да докажат с документи спада в оборота си. Отделно желаещите да получат отстъпка от наема ще попълват и декларации за намалелите си приходи, реши комисията. Ако търговците не успеят да докажат намалели приходи, отстъпката в наема пада до 20 на сто, става ясно от предложенията. "Ще се изискват счетоводни документи, които тези субекти така или иначе са длъжни да изготвят. Въз основа на тях контролиращите прилагането на мярката биха могли да установят дали дали има основание за редуциране на съответния наем", поясни председателят на бюджетната комисия Георги Георгиев от ГЕРБ. Решенията за намаляване на общинските наеми ще се взимат от районните кметове, а на общинските пазари - от управителите им.
В същото време бе решено Общинският гаранционен фонд за малките и средните фирми да покрива до 80 на сто от кредитите на дребния бизнес в столицата. Комисията реши за целта фондът да се финансира с допълнителни 1 милион лв., като максималният размер на взетите от фирмите кредити ще е 15 000 лв. След обявяване на извънредното положение общински съветници нееднократно обявиха, че гаранционният фонд ще покрива до 80 на сто от заемите на дребните фирми като мярка за облекчаване и рестартиране на дейността им след кризата. По-късно обаче, след сформирането на експертния съвет за създаването на общинската програма, кметът Йорданка Фандъкова написа във Фейсбук, че гаранциите ще са в размер на 50 на сто от кредитите. Днес обаче стана ясно, че СОС се готви да гласува по-високата ставка.
С гласовете на ГЕРБ и "Атака" и на част от БСП, чийто гласове се разделиха, бе отхвърлено предложението на опозиционната коалиция "Демократична България" всички общински съветници, участващи в борда на Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции, на Общинския гаранционен фонд и на Специализирания общински приватизационен фонд, да намалят възнагражденията си до една минимална заплата. Опозицията съобщи, че в момента за присъствие в някое от споменатите дружества общинарите взимат по близо 4 000 лв. "Демократична България" предложи спестените средства също да се насочат за подпомагане на малките и средните фирми в София, като изчисли сумата на още около 1 милион лв. Председателят на групата Методи Лалов коментира, че сериозните възнаграждения не кореспондират с обема на работа, която съветници извършват в тези бордове, тъй като тя била "няколко часа месечно". Управляващите обаче опонираха, че сега не е моментът да се обсъжда подобно предложение и отхвърлиха доклада на десните. Вместо това те наложиха идеята членовете на бордовете да намалят заплатите си, но само за март и април, и парите да се насочат за подпомагане на културните дейци в София. Все пак темата за парите в бордовете ще бъде поставена отново на предстоящата сесия на Столичния общински съвет.