Медия без
политическа реклама

Протестите на транспортния бранш задръстиха София за часове

Страх от санкции спря блокада на АМ "Тракия" край Сливен и Ямбол. Във Варна не се спира движението

18 Май 2022Обновена
Илияна Кирилова

Придвижването в центъра на София днес  сутринта бе "мисия невъзможна" - заради протести на транспортния бранш. Още след 8 ч. започна блокиране на ключови кръстовища, а след 9 ч. вече се образуваха огромни задръствания по важни булеварди.   

"Протести на превозвачи ще има в цялата страна, като превоз на пътници в голяма част от маршрутите няма да има. Има смяна на тона на диалога, но няма конкретни решения по нашиге искания", обясни Димитър Димитров от Камарата на автобусните превозвачи след вчерашната среща с правителството.

Въпреки цялата мобилизация на браншови организации и синдикати  очакваната транспортна парализа не се състоя. В София и на другите "горещи" точки на протестите задръстванията постепенно изчезнаха.   

След три часа разговори с премиера Кирил Петков и трима министри от кабинета превозвачите обявиха, че утре - 18 май, излизат на национален протест, защото реално нямало постигнати никакви решения по техните искания. Продължаваме с разговорите, които днес започнахме.

Синдикалните организации на работещите в градския транспорт организираха протест с три сборни пункта -  "Лъвов мост", Сточна гара и "Петте кьошета".   В 9.30 от трите точки тръгнаха шествия. 

 Трите протестни "лъча" се отправиха към Министерството на финансите. Затова се очакваха затруднения на движението по следните маршрути: от пл. "Лъвов мост" по бул. "Кн. Мария Луиза", бул. "Цар Освободител", ул. "Г. С. Раковски"; от Сточна гара по бул. "В. Левски", бул. "Цар Освободител", ул. "Г. С. Раковски"; от "Петте кьошета" по бул. "Патриарх Евтимий" и ул. "Г. С. Раковски";

В 10:30 часа протестиращите пред Министерството на финансите тръгват към Министерския съвет. Шествието ще е по маршрут: ул. "Г. С. Раковски" - бул. "Цар Освободител" - пл. "Княз Александър I Батенберг" - бул. "Цар Освободител" до пл. ""Независимост". Между 11:00 и 13:00 часа протестът ще бъде пред Министерския съвет.

В протестните дейстния ще се включи и Националният таксиметров синдикат, който събира шофьорите на Южната дъга на Околовръстния път между бул. "Черни връх" и бул. "България".

 

Столичната община обяви следните ограничения във връзка с протестите: 

От 07:00 до 22:00 часа се забраняват престоят и паркирането на пътни превозни средства на бул. "Кн. Мария Луиза" между бул. "Тодор Александров" и ул. "Екзарх Йосиф".

От 09:00 до 22.00 часа се забранява движението и се разрешава паркирането на автомобилите на участниците в протеста в крайна дясна лента на пътното платно или локалното пътно платно, като се осигурят вход-изходите на прилежащите обекти, без да се засягат спирките на градския транспорт и извън зоните за престрояване на Околовръстен път между бул. "Черни връх" и бул. "България", посока бул. "България".

Освен в столицата протести имаше и на други места из страната. В Бургас протестите започнаха с блокада на Околовръстното шосе. Към 9:00 ч. все още по трасето може да се преминава. Протестиращите превозвачи и автобусни фирми не допускат преминаването на никакви товарни автомобили. През целия ден междуградски транспорт няма да има, но автобуси в рамките на града ще се движат. В протеста се включват над 100 фирми. В крайморския областен град пък превозвачите пускали коли, но спират камиони, които не протестират, и не ги пускат, докато не кажат, че ще протестират

Превозвачите от Ямбол и Сливен също протестират. Десетки камиони и автобуси се събират на пътен възел „Кабиле“ - един от изходите на автомагистрала „Тракия“. Те ще проведат протестно шествие. Те се отказаха от идеята си за блокада на магистралата след предупреждението на областното пътно управление за санкции. Според превозвачите санкциите нямат нищо общо с тяхното решение, а причината са разговорите, проведени от техните представители с премиера Кирил Петков и дават „двуседмична отсрочка“.

В Пловдив около 25 тежкотоварни камиона и автобуса са разположени в крайната дясна лента на бул. "Асеновградско шосе" при входа за града. Протестът ни е символичен, в очакване на мерките от правителството, каза Васил Пиронков, председател на УС на Камарата на автобусните превозвачи в България, цитиран от БТА. Във втория по големина град в България протестиращите ще останат до 17:00 часа на бул. "Асеновградско шосе", на входа на града, без шествие и спиране на движението. Няма задръствания в района.

В Плевен превозвачите са се събрали на първокласния път за Русе и се отправят на шествие към Ясен.

Превозвачи от Варна излязоха на протест без да блокират пътни артерии в града. Те се събраха на входа на Варна от магистрала "Хемус". В протестното шествие до Катедралата в центъра на града се включиха няколко тежкотоварни камиона, които преминаха по улиците в надути клаксони, съобщи БТА. В областта има спрени междуградски превози днес, включително по маршрута от столицата към Варна. Някои от превозите ще бъдат възстановени на обяд.

Превозвачи от Ловешка област също се събраха на протест. Автошествието с тежкотоварни камиони и леки автомобили премина по централните улици и булеварди на града, където предизвика задръствания колони от автомобили. Превозвачите стигнаха до п.в. „Абланица“, като движението по пътя Ловеч-Троян беше затруднено. Според организаторите на протеста до 12:00 часа два пъти за няколко минути ще блокират движението по първокласния път София - Варна.

В момента камионите им затрудняват движението по главния път Стара Загора-Димитровград, който е подстъп към магистрала "Тракия". В протеста се включиха и автобусни превозвачи. Очаква се протестът им да премине спокойно и да не блокират движението по пътя.

Автобуси не потеглят днес от автогарата в Смолян по линии към Пловдив и София, съобщи БТА. Смолянски превозвачи се включват в националния протест. В знак на протест са спрени до 17:00 часа автобусите към Пловдив, София и линиите към околните села, заявиха от най-големия автобусен превозвач в областта. Останали без превоз пътници на автогарата се опитват да организират споделено пътуване. Градският транспорт в Смолян работи и графикът не е засегнат от протестите.

Превозвачите в Търговищко подкрепиха колегите си, но без да протестират ефективно. Дневно между 30-33 автобуса превозват смените, ангажирани в заводите, за да ги придвижат до домовете им - някои от тях и извън област Търговище. Превозвачите са категорични, че ако спрат работа, в областния град ще настане хаос. Заради това поемат отговорността си към клиентите, въпреки че са съгласни с исканията на протестиращите.

 

 

С ПОЛИТИЧЕСКИ ПРИВКУС

Междувременно се появиха множество сигнали, че Камара на строителите в България (КСБ) е разпращала до членове си инструкции и "предложения" за лозунги, като за партиен протест.  КСБ беше в  много добри отношения с кабинета "Борисов", който осигуряваше на избрани компании от камарата многомилионни поръчки. 

Част от спуснатите „отгоре“ препоръчителни лозунги са: Това ли е промяната? Така ли си представяте промяната? Промяната ни доведе до тук.

"Смятам, че е важно да се покаже на обществото как подобни протести се организират и как организации, които би следвало да бъдат надпартийни се използват за постигането на политически цели. Особено интересен е единият от прикачените файлове, който предоставя на желаещите да протестират предварително подготвени текстове за лозунги! Освен, че това е унижение за интелигентността на хората, в текстовете явно личи тенденциозно отношение към една определена партия, което не би следвало да е допускано от централното ръководство на Камарата на строителите в България", коментира служител на строителна компания в сигнал, подаден до сайта "Офнюз".  Той посочва, че с  "окръжното" КСБ явно приканва за протестите "да бъдат мобилизирани и служители от ръководствата на компаниите, което е чиста проба намеса в личната сфера на служителите и техните човешки свободи".

 

Още по темата