Свирепите дъждове и наводнения в различни части на България в първите дни на юни изправиха на нокти представителите на институциите. Министърът на екологията Нено Димов призна вчера, че не всички речни корита са изчистени, макар още през март басейнови дирекции и районни инспекции да са пратили предписания към кметове и областни управители. "На повечето места тези предписания са изпълнени, но има райони, където все още не са", заяви Димов.
Стриктно се следят и язовирите. “През цялото време са предвиждани обеми, така че, от една страна, да се гарантират нивата за питейни нужди, напояване или промишлени цели, а от друга страна, да има свободни пространства, така че да могат да се поемат водите при валежи”, обясни Димов. Засега няма преливане на водоеми. Трябва да се отчете, че въпреки интензитета на количествата към момента проблеми с язовирите няма, за разлика от други години. Прогнозата обаче е неблагоприятна за следващите дни, което накара екологичното министерство да активира звено за постоянно наблюдение.
Пораженията през последните дни бяха в градове и села предимно от Горнотракийската низина. Факт е, че дъждовете бяха силни, но и че канализацията им не издържа. Имаше един много пострадал град, за разлика от друг път това не бе Варна, просто защото край морето не валя – а Пловдив. Вторият по големина град буквално се превърна във Венеция, за което допринесе и аварирал колектор по булевард “Санкт Петербург”. Над 170 сигнала бяха получени в неделя вечерта в града за напълнени с вода мазета, приземни етажи, офиси, даже регистрационни автомобилни табели изплуваха от водата. Но бедствено положение официално няма. “На този етап в Пловдив няма да бъде обявявано, но всички са готови да реагират при следващи валежи. Предотвратено е наводняване на много електрически табла на Национална компания "Железопътна инфраструктура", заяви министърът на вътрешните работи Младен Маринов. От своя страна общината призна за проблеми с отводняването. Тя заяви, че е нужен южен обходен колектор, но бъдещето било неясно, тъй като се търсели милиони левове европейско финансиране.
Големи проблеми имаше още в районите на Асеновград, Пазарджик, Стара Загора, а също и Велико Търново. Наводнени сгради, откъртен асфалт, тиня из улиците бяха най-честите поражения. Някъде падна и градушка.