Нов опит за спиране на излъчването на Българското национално радио е бил направен преди седмица, но този път е своевременно предотвратен от ръководството, съобщи шефът на радиото Светослав Костов пред DarikNews. Костов направи разкритието непосредствено след като СЕМ публикува дневния ред на днешното си заседание, в който под първа точка е записано обсъждане откриването на процедура за предсрочно прекратяване на неговия мандат.
На 3 октомври, към края на работния ден, с писмо от частната компания НУРТС уведомяват БНР за профилактика, планирана да трае през целия следващ ден. Така на 4 октомври е трябвало да замлъкне не само "Хоризонт", но и Радио София и "Христо Ботев" за часове наред - от 9.00 сутринта до 17.00 часа, става ясно от обясненията на Костов. НУРТС официално е част от ВИВАКОМ, а неофициално се свързва с Делян Пеевски. Костов не обяснява защо съобщава новината с няколко дни закъснение.
Уведомителното писмо е било получено към 16.30 ч. в четвъртък и до 17.00 ч. е оставало съвсем малко време за отговор. "Веднага се събраха Управителният съвет на радиото, главният инженер, шефът на централната апаратна, на техниката, шефът на правния отдел и написахме писмо до НУРТС, че спираме всички профилактики", каза Костов. Аргументът на ръководството на радиото е бил, че точно в този момент, когато радиото бе глобено заради спирането на сигнала и вървят проверки на прокуратурата и АДФИ, не е редно да се правят профилактики. Освен това искането е за спиране на сигнала в петък сутринта, а БНР трябва да предава парламентарния контрол от 11.00 ч. В същото време тече кампания за местни избори, има предизборни клипове и реклама. Всичко това изтъква като мотиви в писмото си ръководството на БНР.
"Профилактиките до края на годината не са никак малко - със сигурност над 25", добави Костов. Той бърза да хвърли вината за тяхното планиране на предишното ръководство и тогавашния директор Александър Велев, като в материала на DarikNews се посочва, че и протестиращите срещу Костов журналисти са назначения на Велев. Искането на НУРТС Костов обяви за "саботаж и провокация", като наблегна на късния момент на получаването му, който целял да не остави време за реакция и сигналът да спре на следващия ден. "Това ме навежда на мисълта, че се прави нарочно и целенасочено, за да се събори ръководството", директно заяви Костов, но не обясни кой го саботира.
Твърденията на директора останаха без отзвук. До редакционното приключване на броя никой от сезираните институции не ги коментира. Странно в тях е, че отново се говори за тотално спиране на излъчването на радиото, въпреки че при скандала с предишното прекъсване на 13 септември стана ясно, че такова не е необходимо при профилактика. Така или иначе, профилактиката се прави регулярно, докато на 13 септември сигналът на "Хоризонт" бе изключен за пръв път в историята на радиото. Още по-необясним е разказът на Костов в светлината на наложените на радиото санкции от СЕМ и КРС, които бяха именно за прекъснатия сигнал. От трета страна, проверката на прокуратурата в БНР установи, че не е имало никаква причина за техническа профилактика на 13 септември.