Медия без
политическа реклама

След месец бездействие НС одобри първия си законопроект

Депутатите увеличиха с 380 млн. лв. инвестиционната програма за общински проекти

Изглежда Рая Назарян смята, че парламентът работи нормално.
Илияна Димитрова
Изглежда Рая Назарян смята, че парламентът работи нормално.

Повече от месец след като заработиха, депутатите приеха в пленарната зала първия си законопроект. Това са промени в Закона за държавния бюджет, предложени от правителството, които засягат държавната инвестиционна програма за общински проекти за периода 2024-2026 г. Тя се допълва с нови проекти, част от досегашните отпадат или се променят, като това налага, според кабинета, да се увеличи нейният бюджет с чисто 380 млн. лв. Законопроектът беше одобрен на първо четене тази сутрин с подкрепата на 185 депутати от всички парламентарни групи.

Това всъщност е първата законодателна работа, която свърши 50-ото Народно събрание от първото си заседание на 19 юни. С това всъщност приключиха за днес – малко след 10 часа сутринта.

В началото на днешното заседание бившият лидер на БСП Корнелия Нинова обвини колегите си, че не вършат нищо, освен да правят изслушвания, от които няма никаква полза. Дневният ред на парламента за тази седмица също е запълнен с такива изслушвания – включително на вътрешния министър Калин Стоянов, който ще трябва да се обяснява за вдигащите прекалено много шум мотоциклети, както предложиха от ПП-ДБ. Нинова също напомни, че досега са внесени 61 законопроекта, от които няма нищо прието.

Председателят на парламента Рая Назарян отвърна, че този дневен ред бил обсъден на председателския съвет на Народното събрание, и посъветва Нинова да си говори с ръководството на парламентарната група на БСП. Така намекна за раздорите сред социалистите, които изместиха бившия си лидер от всички позиции на влияние. Нинова раздразнено отвърна, че е поставила въпроса за бездействието на Народното събрание досега. Назарян обаче не счете за нужно да обяснява защо парламентът, който ръководи, не върши нищо. Изглежда тя смята, че събранието работи нормално.

За отбелязване е, че едва преди седмица депутатите сформираха постоянните парламентарни комисии. А без тях Народното събрание не може да свърши никаква законодателна работа.

 

Какво се променя в държавните инвестиции в общините

Както „Сега“ писа, при приемането на бюджета за 2024 г. към разходната част бе включено специално приложение с подадени от местните власти предложения за инвестиции. Те са във висока степен на готовност и могат да се изпълнят за период от 1 до 3 години – пътища и улици, ВиК мрежа, ремонти и саниране на училища и болници, строителство на игрища и спортни зали и др. Тогава бе решено, че списъкът ще може да се променя и допълва с нови проекти през 4 месеца.

Във финансовото министерство са постъпили писма от кметове на 100 общини, които са направили общо 550 предложения за промени в програмата. Най-много (299 предложения) засягат допълването на вече съществуващи проекти, след което идват промени на параметрите на проекти (199 предложения), отпадане на проекти (28) и замяна на проекти (24).

Така общият брой на проектите се увеличава с 271 до общо 2529. А нетното увеличение на прогнозния бюджет на програмата е в размер на 380 млн. лв. Така общата стойност на програмата достига 6226.4 млн. лв. От тази сума по-голямата част – 4552.8 млн. лв., е бюджетът на програмата за 2024 г., като 747 милиона са средства по европейски проекти.

Чрез инвестиционната програма се подпомага изпълнението на капиталовата програма на общините за периода 2024-2026 г., посочват депутатите. Финансирането на проектите се извършва на базата на сключени споразумения между министъра на регионалното развитие и кметовете на съответните общини, като срокът на изпълнение и въвеждане в експлоатация е до 31 декември 2026 г.

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Колко медала ще спечели България на олимпийските игри в Париж 2024?