Общините ще получат държавни пари и за ремонт на улици. Това стана ясно след срещата на регионалния служебен министър Иван Шишков с ръководството на НСОРБ. Той уточни, че едно от условията в този случай ще е готовността на подземната инфраструктура. Другата предпоставка е обектът да има разрешение за строеж. Първоначално се предвиждаше парите да са само за общински пътища, водоснабдяване и канализация. На срещата представителите на местната власт са се съгласили приоритет при финансирането да имат общините с по-голям брой жители.
От януари досега бяха съставени 4 списъка за финансиране на общинските проекти за пътища и ВиК инфраструктура. При редовно правителство 2 от тях бяха дело на финансовото министерство и още толкова на строителното. Сега служебният министър уточни, че Националното сдружение на общините са поели ангажимент да разработят методика с повече критерии за избор на проектите, които ще бъдат финансирани. Местните власти ще получат до края на годината половината от отпуснатите 418 млн. лв. от бюджета на строителното министерство за инфраструктурни проекти в общините.
„Най-вероятно в понеделник ще бъдем готови и обществените поръчки за зимното поддържане на пътищата ще бъдат обявени“, каза още Иван Шишков. Той уточни, че тези договори ще са само за зимното почистване на пътищата и ще са отделна поръчка по Закона за обществените поръчки. Служебният строителен министър добави, че е бил информиран от АПИ, че са били готвени обществени пръчки за пътно поддържане за следващите три години, но не от зимата, а от пролетта на 2023 г. По думите му това означава, че ръководството на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) не се е интересувало от зимното почистване. „Най-вероятно са считали, че държавата ще бъде принудена договорите да бъдат продължени“, допълни той. Относно тригодишните поръчки министърът уточни, че ще се направи преглед на тях. Припомняме, че преди повече от месец КЗК спря въпросните търгове, заради прекалено високи изисквания за контрол.
Шишков каза още, че от първия си работен ден е поискал от пътното ведомство да започне подготовката на обществени поръчки за зимно поддържане на държавните шосета, защото то е било досега игнорирано. „Всички очакваха, че НС ще отмени крайния срок 30 септември и ще даде възможност да се удължат договорите за текущите ремонти, за да влезе и зимното почистване към тях“, допълни той и заяви, че е бил направен опит държавата да бъде принудена за втори път да удължи срокове на договори, имащи срок за прекратяване, през май-юни тази година.
Той засегна и днешната смяна на ръководството на АПИ и заяви, че това се прави за да има сигурност и да се "работи в една посока заедно с държавата". „Когато има две страни по един договор - възложител и изпълнител, не трябва да има трета страна, която да е балансьор между тези страни и тази трета страна да е част от възложителя“, коментира министърът.
Очаква се до десетина дни да има решение по въпроса с методиката за индексацията на цените в строителството, която трябва да бъде одобрена от Министерския съвет, допълни служебният регионален министър. Според него, ако има корекции в методиката, те трябва да бъдат съобразени с вече влезлите в сила последни промени в Закона за обществените поръчки (ЗУТ).
Относно проблемите с газовия интерконектор с Гърция, Иван Шишков заяви, че е оптимист за възможността проектът да бъде пуснат в редовна експлоатация още от началото на следващия месец. За да се работи по-бързо обектът е бил разделен на две части, като в първата са включени неотложните работи, без чието довършване не може да пусне съоръжението.