МРРБ вече е сключило споразумения с кметове за финансиране на 723 общински проекта от списъка, който за първи път бе гласуван като част от държавния бюджет за 2024 г. Става дума за Приложение 3 от бюджета, в който са включени 1627 общински проекти за финансиране по специалната инвестиционна програма за 1.2 млрд. лв.
"В министерството вече са постъпили 1300 заявления, като 230 от тях (18%) са с установени нередности и са върнати за корекция или добавяне на липсваща документация", посочи служебният министър на регионалното развитие Виолета Коритарова. Тя, заедно с министъра на финансите Людмила Петкова отговаряха днес в Народното събрание на въпроси на депутати за хода на изпълнение на инвестиционната програма за общините.
Отчетено беше, че програмата към момента върви добре, макар да има изоставане в стартирането на процедурите за обществени поръчки.
Само за 8 от проектите със сключени споразумения може да предоставим авансови плащания и те са за общо 6.5 млн. лв., посочи министър Коритарова. Подадените заявления за авансови плащания са общо 31 до момента, но повечето не отговарят на изискването да има избран изпълнител с обществена поръчка. Освен това част от проектите били по сключени рамкови споразумения от предходни периоди и в тях не е предвидено авансово финансиране.
По мнението на депутата от ДПС Йордан Цонев много кметове не са наясно за изискванията за подаване проектите за финансиране и затова има толкова голям брой върнати за корекции. Цонев изрази притеснение дали МФ и МРРБ ще имат достатъчно капацитет да се справят с управлението на програмата и с консултирането на общините.
"Създадена е организация по общинските проекти и контрола на капиталовата програма. В МФ има нова дирекция "Контрол върху капиталовите инвестиции", предстои тя да се развие и да поеме цялата капиталова програма", каза Людмила Петкова. Тя припомни, че общите капиталови разходи в бюджета за тази година са в размер на 9.994 млрд. лв.
Според депутатите общините също нямат готовност и капацитет да реагират бързо с такава мащабна капиталова програма. И призоваха МФ и МРРБ да работят по-активно със сдружението на общините, за да няма забавяне. Както и финансовото министерство да изработи ясни правила към кметовете как да приоритизират проекти.
Броят на общинските проекти от инвестиционната програма, която ще се изпълнява в следващите три години, предстои да нараства. По думите на финансовия министър прогнозната им стойност до 2026 г. ще достигна почти 5 млрд. лв.
Народното събрание гласува днес актуализация на списъка с общинските проекти, с което той набъбва до 2258 проекта от 1627 в първоначалния вариант. Припомняме, че парламентът гласува възможност три пъти в годината списъкът да бъде дописван и коригиран.
"Към 31 март в Министерството на финансите бяха получени писма от кметове на 167 общини, с общо 1062 заявления, като част от тях са замяна на предложените проекти с нови, корекции в параментрите или изцяло нови проекти", посочи министърът на финансите Людмила Петкова.
Тя посочи, че от предвидените в бюджета 1.2 млрд. лв. вече са преведени 450 млн. лв. на МРРБ за финансиране на авансовите плащания по сключени споразумения. "Тези средства бяха заделени по набирателна сметка към МРРБ към края на 2023 г., като през 2024 г. средствата бяха възстановени в централния бюджет и Министерство на финансите поетапно ще предоставя тези средства към МРРБ в зависимост от необходимостта за финансиране на общински проекти", посочи Петкова.