Софиянци отреждат на столицата ни място сред най-замърсените и шумни градове на Европа, показва изследване на Европейската комисия. В него са включени 83 града, включително и в страни извън Европейския съюз.
Само седем града в Европа получават по-ниска оценка на чистотата от София - доволни от състоянието на нашата столица са едва 34% от участвалите в изследването, като по-лошо са оценени Братислава, Атина, Марсилия, Неапол, Скопие, Рим и Палермо. Сред градовете с най-висока оценка са Люксембург (94% са доволни от чистотата), Овиедо (93%), Бялисток (92%), Цюрих, Мюнхен, Виена, Любляна и др.
Както може да се очаква, долу-горе същото място София заема и по отношение на въздуха - едва 27% са доволни от качеството на въздуха, който дишат в София, като по-зле са само Острава, Букурещ, Краков и Скопие. В другата противоположност са Цюрих, Улу (Финландия), Хелзинки, Алборг, Бялисток, Кардиф, Виена, Лайпциг и др. Едва 38% от софиянци нямат проблем с шума в София. Тук по-лоша оценка получават само Истанбул, Атина, Палермо, Букурещ. На другия полюс са градове в Дания, Великобритания, Финландия и др.
София се нарежда сред отличниците само в едно отношение - на хората, ползващи градски транспорт. 55% го ползват редовно в нашата столица, като повече са само в Лондон, Париж, Стокхолм, Виена, Прага.
60% от софиянци смятат, че градът им е подходящ за млади семейства с деца, но това не е висока оценка, а обратното - като по-непригодни за отглеждане на деца са определени само Атина, Тирана, Неапол и Истанбул. Само Истанбул събира по-малко точки от София на въпроса подходящ ли е градът за възрастни хора - 44% го намират за подходящ. На предпоследно място сме и по оценка става ли градът за имигранти - 47% смятат така, като по-ниска оценка получава Скопие (33%).
Само 36% от софиянци смятат, че може да се вярва на повечето хора в града. По-недоверчиви са само в Атина и Истанбул. За сравнение в Копенхаген 90% от жителите смятат, че може да се има доверие на повечето хора в града. Нашата столица не се възприема и като безопасна - само 41% казват, че не се страхуват да се движат нощем сами в града, докато в Копенхаген, Овиедо, Мюнхен, Стокхолм и др. в безопасност се чувстват над 90% от жителите.
Въпреки незавидното място на София в изследването, всичко цитирано дотук всъщност се явява "драстично" подобрение в сравнение с нагласите отпреди пет години - 62% от софиянци смятат, че сега градът предлага по-добро качество на живот. Повече хора виждат подобрение само в Бялисток (Полша), Гданск, Острава и Талин.
В анкетите са включени хора над 15-годишна възраст, жители на съответния град, които обитават собствено жилище (т.е. липсват например хора от старчески домове). Анкетите са проведени между 12 юни и 27 септември 2019 г. Във всеки град са проведени 700 интервюта, а общият им брой е 58 100.