Медия без
политическа реклама

София ще похарчи 2,1 милиарда лв. през 2022 г.

В последния момент бяха увеличени парите за издръжката на градския транспорт, за камери и светофари, за изкупуване на земя и за справяне с кални точки

Йорданка Фандъкова
Йорданка Фандъкова

След като преди около месец кметът на София Йорданка Фандъкова обяви проектобюджет на София в размер на 2,078 млрд. лв., днес на извънредна сесия на Столичния общински съвет управляващите в града приеха окончателно той да се повиши с 22,5 млн. лв. - до 2,1 млрд. лв. Собствените общински приходи в бюджета са 842,5 млн. лв. - около 40 на сто от общата сума, а останалите са пари от държавата, по европрограми и от заеми.

Властта в София реши капиталовата програма на града да е в размер на 594 млн.лв., като почти половината от тези пари идват по европрограми. 94,2 млн. лв. от парите за инвестиции са предвидени за строителството на третия лъч на метрото към „Левски Г“. От останалите обекти кметът Фандъкова отличи, че 63 млн. лв. се насочват към изграждането на 16 обекта, които са части от вътрешните рингове на София и от основни пътни артерии - бул. „Т. Каблешков“, бул. „Филип Кутев“, „Източна тангента“ – етап 1, бул. „Ломско шосе“ – етап 1, ул. „Опълченска“, бул. „Копенхаген“, бул. „Рожен“, ул. „Димитър Пешев“. Всъщност голяма част от тези обекти присъстваха в инвестиционните програми на София и в предишни години и повечето от тях отдавна вече трябваше да са готови. Подобно е положението и с други проекти, които Фандъкова отличи като ключови през 2022 г. – ремонтите на бул. „Първа българска армия“, ул. „Народно хоро“, ул. „Народен герой“, транспортните тунели на НДК и към „Люлин“ и т.н. Някои от тях управляващите в София бяха заложили за реализиране още през далечната 2013 г.

Бюджетът на София бе приет с гласовете на управляващите коалиции в София – ГЕРБ-СДС и ВМРО-„Атака“. Против гласуваха БСП, „Демократична България“ и представителят на „Спаси София“ Борис Бонев. Основните техни аргументи за отрицателния вот бяха, че Фандъкова и администрацията й от години обявяват едни и същи обекти като приоритетни в капиталовата програма, след което ги прехвърлят за следващ период.

Фандъкова се похвали още, че през тази година София ще инвестира 56,5 млн. лв. в изграждането и ремонта на училища и детски градини. „За строителство са включени 22 нови сгради на детски градини (и още 6 само за разплащане, които са готови) и 10 - за основни ремонти. Към проекта за бюджет сме включили и списък с още 17 нови детски градини, с които имаме готовност да кандидатстваме в програмата на МОН за ново строителство“, поясни тя. 

Общинският съветник Диана Тонова от БСП контрира, че от 24 обекти на детски градини, заложени в капиталовата програма за м.г., 19 са прехвърлени и за тази. „14 от тях са със сериозно неизпълнение, респективно с неусвоени средства от бюджета. За 5 обекта изпълнението е между 50 и 78 на сто, шест са изпълнени средно на 15%, а за три обекта не са усвоени никакви средства – детските градини в район „Студентски“, новата детска градина в „Манастирски ливади – изток“ и градината в Бухово. Числата сочат, че в капиталовата програма за 2021 г. за детски градини беше предвидена сума за финансиране в размер на 33,6 млн. лв. За същата дейност в капиталовата програма за 2022 г. думата за финансиране е 31,2. Анализът сочи, че от 2021 г. за 2022 г. се прехвърлят неусвоени средства в размер на 12,2 млн. лв. Това са данните за обекти, за които може да се направи справка, защото информацията за обектите е частична. Дори от нея обаче става ясно, че около 30-35 на сто от средствата за дейност „Образование“ за м.г. не усвоени и са прехвърлени за тази“, изчисли Тонова.   

В сравнение с първоначално предложения вариант мнозинството в София реши да увеличи с още 10 лв. парите за издръжката на градския транспорт, които достигат 170 млн. лв. С 2,1 млн. лв. бе повишен и бюджетът за видеонаблюдение, от които 1,2 млн. ще отидат за нови камери в БУС-лентите, а 900 000 – за пешеходни светофари. С 3 млн. лв. се покачиха парите по перо „Изкупуване на земя“, с което то достига 12 млн. По традиция обаче нито един лев от тези пари няма да отиде за отчуждаването на частни имоти в паркове и градини, въпреки че през 2022 г. вече изтече срокът, в който собствениците на подобни имоти не можеха да искат преотреждането им за застрояване със сгради.

Столична община има нужда от много по-сериозни и ефективни мерки за борба с калта, която моторните превозни средства разнасят из кварталите и в центъра на града и с която фирмите за почистване не се справят. Това стана ясно по време на дебатите преди гласуването на бюджета. И управляващите, и опозицията се обявиха за увеличение на парите за премахването на т.нар. кални точки в различните райони, които се образуват от паркирането на автомобили в зелените площи. Преди време проучване, поръчано от Фандъкова, показа, че т.нар. ресуспендирана прах е една от основните причини за високите нива на фини прахови частици във въздуха на София.  

Общинският съветник Лорита Радева от ГЕРБ предложи средствата в бюджета за премахването на кални точки да се увеличат с 1,1 млн. лв., които да се добавят към първоначално заложените 1,7 млн. Тя изчисли, че през 2020 г. администрацията е премахнала едва 7 такива точки, а през 2021 г. – още 52. От доклада й стана ясно, че към настоящия момент са идентифицирали още 140 кални точки, които имат нужда от облагородяване. Радева изчисли, че сумата, необходима за справяне с всички тях, надхвърля 7,7 млн. лв. От БСП поискаха парите за борба с калните точки да се увеличат с 2 млн. лв. Представителят на „Спаси София“ Борис Бонев също предложи ръст с 2 млн. лв. В крайна сметка управляващите в СОС – коалициите ГЕРБ-СДС и ВМРО-„Атака“, решиха да подкрепят предложението на Радева. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата