Медия без
политическа реклама

София тегли заем от 195 млн. евро за разширяването на метрото

Европейската инвестиционна банка отпуска парите за срок от 25 г.

24 Март 2022
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Столичният общински съвет (СОС) одобри с голямо мнозинство предложение на заместник-кметовете по финансите и по общественото строителство – Дончо Барбалов и инж. Ангел Джоргов, Столична община да изтегли заем от Европейската инвестиционна банка в размер на 195 млн. евро (около 380 млн. лв.). Парите ще бъдат използвани при строителството на двете разширения на третия диаметър на софийското метро. Работите в едната посока вече започнаха с три станции през "Хаджи Димитър" до ж.к. "Левски". За старта на тези дейности СОС вече одобри отпускането на 12,8 млн. лв. от бюджета на общината. Второто направление- от Военна академия през ж.к. „Гео Милев“ и „Слатина“ до зала "Армеец" и бул. "Цариградско шосе“ при Окръжна болница, се очаква да бъде открито през втората половина на 2022 г.

Срокът на заема ще е 25 години, като през първите 7 г. той ще е с гратисен период. Индикативната лихва по него ще е 0,99 на сто за целия срок.Общата стойност за изграждане на двата споменати участъка е 769 млн. лв., от които Столична община трябва да осигури 409 млн. лв. Остатъкът от 360 млн. лв. беше заложен за финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост на България. При последната му редакция правителството заложи намаляване на финансирането за метро в размер до 217 млн. лева. Останалата сума ще бъде осигурена от държавния бюджет.  

Докладът за тегленето на заема бе подкрепен от управляващото мнозинство в СОС– коалициите ГЕРБ-СДС и ВМРО-„Атака“, както и от групата на БСП. С „въздържал се“ гласуваха единствено представителите на „Демократична България“. Общинският съветник от групата Симеон Ставрев призова управляващите в София да преосмислят решението последните две станции от втория етап на разширението да се намират при „София Техпарк“ и на бул. „Цариградско шосе“ от страната на Окръжна болница. „При представянето на участъка от шест станции между Военна академия и бул. „Цариградско шосе“ стана ясно, че основно от него ще се ползват около 40 000 жители на ж.к. „Гео Милев“ и „Слатина“. Сериозното натоварване на линията ще бъде съсредоточено в първите 4 станции, които са безспорни. Последните 2 станции обаче ще бъдат с много слабо натоварване, което поставя въпроса дали не е нужно тяхното преосмисляне. Например голяма част от ж.к „Люлин“ не се обслужва от метро. Там отдавна са предвидени за изграждане 2 станции, които значително биха подобрили обслужването на ж.к. „Люлин“ 1 до „Люлин“ 5. От другата страна на София в момента в ж.к. „Кръстова вада“ всичко се застроява със страшна скорост. Там също беше планирана още една станция след „Витоша“ със завой към Студентски град“, коментира Симеон Ставрев.

„Относно цитираните 40 000 души – става дума за хора, за които в бъдеще време се очаква да бъдат разкрити работни места в зоната на „София Техпарк“ при станция №5. Това означава, че по първоначални разчети натовареността на това направление ще бъда около 70 000 човека. Има и чисто технически причини, поради които това отклонение на метрото не може да свърши след станция №4“, отговори инж. Ангел Джоргов. "Ами ако тези работни места не се реализират?", опонира Ставрев. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?